Britské listy se opřely do Bělohradského: Názor Havla byl pro USA bezvýznamný

29.06.2014 9:15

Filosof Václav Bělohradský napsal v komentáři pro sobotní deník Právo, že by USA možná nezaútočily na Irák, kdyby se jim nedostalo podpory od bývalých disidentů v čele s prvním českým prezidentem Václavem Havlem. Server Britské listy oponuje, že by k irácké invazi stejně došlo a Bělohradského poznámka leccos vypovídá spíše o sebestřednosti českých intelektuálů.

Britské listy se opřely do Bělohradského: Názor Havla byl pro USA bezvýznamný
Foto: Archiv
Popisek: Irák
reklama

Bělohradský tvrdí, že v době debat o invazi do Iráku mohl převážit střízlivý postoj Německa a Francie. Spojeným státům se však dostalo i podpory ze starého kontinentu, a to hned od dvou významných disidentů střední Evropy - od Václava Havla a Adama Michnika. K přesvědčovací kampani se přidala i povětšinou pravicová média a výsledek se brzy dostavil, v Iráku se s jeho krvavými následky vyrovnávají dodnes.

Na serveru je však vyjádřen názor, že k invazi do Iráku by Spojené státy sáhly i bez podpory disidentů, a to prostě proto, že chtěly zaútočit.

„Tento argument pana Bělohradského bohužel dokazuje až komickou sebestřednost českých intelektuálů, kteří se dodnes domnívají, že Praha je pupkem světa. Bohužel tomu tak není. Představa, že bývalí polští a čeští disidenti mohli něco ovlivnit, je zcela nerealistická. Spojené státy za George Bushe mladšího invazi do Iráku prostě provést chtěly a Evropa by jim v tom nezabránila. A názory Václava Havla, ač politováníhodné, v tom byly naprosto bezvýznamné.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tady máte důkaz, Romové. „Český Floyd“: Profesionál už se na to prostě nemohl dívat

11:34 Tady máte důkaz, Romové. „Český Floyd“: Profesionál už se na to prostě nemohl dívat

Může záklek na krk někoho udusit? Tuto otázku se rozhodl zodpovědět reportér ČT Richard Samko pro vš…