Historici tvrdí, že diktátor Stalin je současnými ruskými politiky líčen spíš jako tvrdý vůdce, který dovedl Sovětský svaz v průběhu druhé světové války k vítězství a že díky jeho úsilí se ze zaostalé země stala průmyslová velmoc. To přesto, že podle údajů odborníků ve Stalinově éře zemřelo deset milionů lidí v důsledku hladomoru, více než pět milionů bylo vysídleno a dalších šest až sedm milionů prošlo gulagy pro své politické postoje. Nikita Petrov ze známé lidskoprávní organizace Memorial říká, že postoj současné politické garnitury ke Stalinovi ukazuje jejich neznalost historie. „Vidím za tím neochotu a obavy z toho si připustit, že jsme se vydali špatnou cestou a způsobili jsme svým vlastním lidem i lidem v sousedních zemích mnoho utrpení,“ říká Petrov.
Podle Petrova tyto postoje pramení z jisté nostalgie ruských politiků po dobách, kdy byl Sovětský svaz supervelmocí. Plných 45 % oslovených respondentů v průzkumu realizovaného nezávislou agenturou Levada Center uvedlo, že miliony mrtvých ve Stalinově éře se dají ospravedlnit tím, že země tak mohla dosáhnout mnoha chvályhodných cílů. Toto číslo ukazuje na stoupající tendenci ve Stalinově oblibě. Podobně se totiž před sedmi lety vyjádřilo jen 27 % Rusů. Razantně klesl i počet lidí, kteří se na Stalina dívají vyloženě negativně. Zatímco v roce 2001 to bylo 43 %, dnes je to dvacet procent.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro