„Dohoda mezi Řeckem a evropskými autoritami je vlastně výhodná pro obě strany,“ píše Kaletsky. Podle něj se nejedná o novou fázi krize eura, nýbrž o „vyvrcholení dlouhé série politických kompromisů, které napravením pár nejhorších designových vad eura vytvořily podmínky pro ekonomické zotavení celé Evropy“.
Nikdo podle něj nechce rozpad Evropské unie, i přes značně devastující účinky, které má euro na některé ekonomiky. Záchranu ale Kaletsky vidí v kapitalismu. „Velkou ctností kapitalismu je jeho schopnost přizpůsobit se zhoubným podmínkám a udělat z nich výhody,“ píše Kaletsky a připomíná jak vypadaly Spojené státy v době občanské války a i skutečnost, že „Itálie by na tom asi byla lépe, kdyby ji Garibaldi nezačal sjednocovat“.
„Jakmile ale jednou dojde ke sjednocení, neduhy rozebrání politických a ekonomických dohod obvykle předčí zcela očividné zisky z rozpadu,“ píše Kaletsky a dodává, že to je přesně i případ Evropy. Ptát se, zda euro vydrží, je dle Kaletskyho špatně, správný dotaz je, co všechno musíme obětovat, abychom ho udrželi.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: spa