Brusel chce zavírat alespoň starší jaderné elektrárny. Ohroženy jsou Dukovany

26.9.2011 3:43 odp.

Jaderné elektrárně Dukovany hrozí uzavření. Bruselští úředníci z Evropské komise se chtějí přesvědčit, zda jsou třicet let staré reaktory bezpečné a odolné vůči přírodním pohromám a bezpečnostním rizikům. Testovat se budou i další jaderné bloky v Unii. Podle informací Lidových novin se ale odpůrci jádra pokusí zavřít především starší reaktory. Bude se rozhodovat do jara příštího roku.

Brusel chce zavírat alespoň starší jaderné elektrárny. Ohroženy jsou Dukovany

Dukovanům hrozilo uzavření před půl rokem, když došlo k havárii v jaderné elektrárně Fukušima. „Měli bychom být vděční Daně Drábové, která přesvědčila Němce a další o bezpečnosti těchto reaktorů. Nebýt toho, starší reaktory v Česku, Slovensku i Maďarsku už by dnes byly uzavřené," řekl LN vládní velvyslanec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška.

Více: Nečekaný zvrat. Kvůli EU jsou ohroženy Temelín a Dukovany

Ohroženy jsou také elektrárny na Slovensku v Jaslovských Bohunicích a Mochovcích a maďarského energetického holdingu MVM v Paksi.

Drábová: Všechny elektrárny v EU jsou stejně spolehlivé

Podle Drábové jsou všechny provozované jaderné reaktory v EU z hlediska provozní spolehlivosti rovnocenné. Snahu uzavírat elektrárny označila za politický problém.

Evropská komise na začátku prosince vydá předběžnou zprávu o bezpečnosti jaderných elektráren. Bude vycházet z takzvaných stress testů, které v současnosti probíhají.

Přísné hodnocení rizik by mohlo vést k zavření starších reaktorů, tedy i Dukovan

LN tvrdí, že v Bruselu se hraje o to, aby bylo vyhodnocení bezpečnostních rizik co nejpřísnější, což by způsobilo zavření starších reaktorů. Agendu má na starosti úřad eurokomisaře pro energetiku Günthera Oettingera, který pochází z protijaderného Německa.

Energetická společnost ČEZ přitom v současnosti pracuje na prodloužení životnosti čtyř dukovanských bloků o deset let. Nový šéf ČEZu Daniel Beneš ale věří, že Dukovany budou vyrábět až do roku 2025.

Související:

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vfe

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kaviárové tousty... Fotografie premiéra Fialy, u které padají slova o revoluci

14:04 Kaviárové tousty... Fotografie premiéra Fialy, u které padají slova o revoluci

V pátek proběhlo zahájení českého předsednictví EU v Litomyšli, kde premiér Petr Fiala hostil Ursulu…