Brusel na nás tlačí ohledně kvót, připustil u Moravce Sobotka. A pak mu ještě Filip prozradil, co všechno KSČM chystá, jestli projdou

13.09.2015 13:25 | Zprávy

Exkluzivním hostem nedělních Otázek Václava Moravce České televize byl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), proti němuž zasedl šéf komunistů Vojtěch Filip. Debatovali o uprchlické krizi. Sobotka přiznal, že z Bruselu cítil tlak, a Filip zašel dokonce tak daleko, že pohrozil soudem předsedovi Evropské komise Jeanu-Claudu Junckerovi. Nit suchou nenechal ani na Baracku Obamovi. Nakonec Filipovu hněvu neunikl ani Sobotka, a to kvůli Ukrajině.

Brusel na nás tlačí ohledně kvót, připustil u Moravce Sobotka. A pak mu ještě Filip prozradil, co všechno KSČM chystá, jestli projdou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

„Ty tlaky jsou,“ poznamenal hned v úvodu premiér, když odpovídal na otázku, zda cítí tlak z Bruselu na řešení uprchlické krize. Současně je ale Brusel ochoten diskutovat, což Sobotka oceňuje. Když dnes někdo tvrdí, že v roce 1968 západní Evropa přijímala Čechy a Slováky, nedělo se tak na základě kvót. Proto i dnes česká vláda trvá na principu dobrovolnosti. „Jsme připraveni pomáhat uprchlíkům... Ale teď nemá cenu mluvit o konkrétních číslech, dokud se nepodaří zastavit nebo alespoň zpomalit současný migrační proud,“ upozornil premiér. Povinné kvóty podle něj nemají smysl, pakliže u nás běženci odmítají zůstat, my je u nás nemůžeme držet násilím.

Filip byl v hodnocení EU ještě mnohem tvrdší. „Především je třeba říci, že se pan Juncker projevil jako zcela nekompetentní člověk,“ poznamenal na adresu současného šéfa Evropské komice Jeana-Clauda Junckera. Předseda EK prý velmi dobře věděl, že Česko a další státy budou proti zavedení povinných kvót. Bylo to jasné už od května. A když v té době Juncker mluvil o přerozdělení 40 tisíc uprchlíků v EU, podle Filipa vědomě klamal veřejnost. A kdyby povinné kvóty přece jen prošly, Filip se hodlá obrátit na soud, konkrétně na Soudní dvůr EU.

Sobotka věří, že země střední Evropy nejsou v boji proti kvótám osamoceny. Výhrady má např. i Bulharsko. Česká republika prý rozhodně nebude postupovat izolovaně, protože si celá řada zemí uvědomuje, že po přijetí povinných kvót nebude snaha dotáhnout do konce další potřebné kroky v řešení uprchlické krize. Zároveň uklidňoval diváky, že Česká republika stojí na okraji migračního proudu, takže není třeba povolávat armádu k ochraně hranic. Pokud jde o Filipův návrh popohnat Junckera k soudu, Sobotka zůstával opatrný a odmítl se jakkoli vyjadřovat.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Předškolní péče

Tvrdíte, že je předškolní péče dostupnější. To je sice částečně pravda, ALE. Myslíte, že je to vaše zásluha? Není to náhodou proto, že se rodí čím dál méně dětí? A pak dostupnější také není pro všechny. Vzniká sice řada soukromých školek, dětské skupiny apod., ale máte ponětí, kolik stojí? Proč na n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Odborník: Evropské automobilky už nemají peníze. Zaplaví nás nekvalitní auta z Číny, cla nepomůžou

9:53 Odborník: Evropské automobilky už nemají peníze. Zaplaví nás nekvalitní auta z Číny, cla nepomůžou

Tesla zkrachuje v roce 2027, Evropu zaplaví nekvalitní auta z Číny, cla nepomůžou. Tento vývoj předp…