Bruselská kvadratura kruhu. Ne každý vynález je pokrok, varuje Hoffman

01.04.2023 15:51 | Komentář

POHLED IVANA HOFFMANA Neznalost zákona neomlouvá. A Ivan Hoffman připomíná, že to platí nejen pro občany, kteří legislativu musí dodržovat, ale i pro politiky, kteří je schvalují. Konkrétní příklad nyní vidí v nové bruselské mantře zvané e-palivo. To je další ze zázraků, o kterých bruselští zákonodárci věří, že zachrání svět. Hoffman se přitom obává, že drtivá většina z nich není schopna porozumět, o co se jedná.

Bruselská kvadratura kruhu. Ne každý vynález je pokrok, varuje Hoffman
Foto: Archiv Ivana Hoffmana
Popisek: Ivan Hoffman

Neznalost zákona neomlouvá. Latinsky Ignorantia iuris non excusat – pro ty, kteří by snad zmíněnou zásadu měli za momentální nepovinný výmysl. Důležité je si to připomínat především tehdy, když se uzákoňuje něco nesmyslné, co nám rozum nebere.

Čerstvě schválený kompromis, dle kterého se po roce 2035 zakážou i nezakážou automobilům spalovací motory, spočívá v tom, že místo na normální palivo poběží motor na e-palivo. Ze zemí EU hlasovalo proti tomuto nerozumu pouze Polsko, a poloviční rozum použily zdržením se hlasování Rumunsko, Bulharsko a Itálie.

Zákon mohli politici přijmout pouze při neznalosti problematiky související s e-palivem – a namístě je otázka, zda je tato neznalost politicky omlouvá.

E-palivo je dnes šestkrát dražší než předražený benzín či nafta, a dražší vždy bude. Aby člověk napodobil přírodu a místo z ropy vytvořil palivo z CO2 polapeného ze vzduchu a z vodíku získaného z mořské vody, reaktory poháněnými elektřinou z obřích solárních elektráren, a aby pak v dalších reaktorech míchal vodík s polapeným uhlíkem a získal tak e- benzín a e-naftu, které po spálení vyloučí do ovzduší uhlík, který se předtím podařilo polapit, bude nezbytné vybudovat mohutnou infrastrukturu.

Pro e-palivo se politici nadchli, aniž by měli představu, na kolik biliónů eur přijde výstavba nezbytných lapačů, reaktorů, solárů, větrníků a potrubí, která míní dotovat. Navíc rozhodli, že si Evropa zakáže palivo a energii z fosilních zdrojů za situace, kdy na fosilní paliva bude jezdit a fungovat zbytek světa a EU nemá jak tuto konkurenci zakázat.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Ivan Hoffman

Pane Fialo

jaký máte skutečný důvod k podporování Ukrajiny v tak obrovském rozsahu. Jsme malý stát , který má velké ekonomické problémy , není na důchody , zaostává zdravotnictví, školství, jsou problémy ve vězeňství a spousta dalších problémů . Na nic nejsou peníze , ale odkud se berou peníze na podporu Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Demokracie a propaganda , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusersj , 01.04.2023 18:13:56
Neschopné politické elity by mohl dokázat eliminovat volební mechanismus jedině za předpokladu, kdyby fungovala svoboda projevu a šíření projevu, včetně rovného přístupu (i alternativních názorů a jejich představitelů) do médií, veřejnoprávních i dalších mainstreamových.

|  7 |  0

Další články z rubriky

Srbský prezident: 3 až 4 měsíce do velké války v Evropě. Možná dřív

21:00 Srbský prezident: 3 až 4 měsíce do velké války v Evropě. Možná dřív

Velká konfrontace je blízko. „Ne víc než tři až čtyři měsíce,“ říká v rozhovoru pro švýcarský magazí…