Margaret Simonsová varuje v textu uveřejněném na serveru britského deníku The Guardian, že se chystá velké propouštění novinářů a klade si otázku, jak teď svět bude rozlišovat mezi falešnými zprávami a fakty, když v médiích nebudou působit kvalitní žurnalisté. Prozatím je řeč jen o velkém propouštění v Austrálii, ale dnešní svět je však natolik propojen díky internetu, že dobří novináři budou v konečném důsledku scházet všude. Lidé si totiž už jen málo kupují papírové noviny, v nichž pracují novináři. Tištěné noviny už nepotřebují, informace i inzerci najdou na internetu.
Optimisté věřili, že rozšířením internetu a sociálních sítí typu facebok nastane nový zlatý informační věk lidstva. Bohužel se ukazuje, že může nastat také doba velkého temna, protože na sociální sítě si může napsat kdokoli cokoli, aniž by se namáhal s ověřováním faktů a s psaním pravdy. Mnozí lidé na sociálních sítích lžou a další lidé jejich lži šíří.
Samotná práce v médiích se podle Margaret Simonsové také velmi změnila. Lidé pracující v médiích dnes často nemusí opustit kancelář. Nové zprávy často tvoří spojováním z jiných zpráv kolujících po internetu. I u takových pracovníků je podle dámy otázkou, jak a zda se namáhají s ověřováním faktů. Zvlášť když se každou hodinu snaží uveřejnit nějaký text, který bude poutat pozornost čtenářů, navýší sledovanost, ale to vše takřka bez reportérů.
Podle Simonsové se blíží doba, v níž budou skromně obsazené redakce tvořit obsah webů zprávami a reklamou, přičemž mnohdy nebude snadné je od sebe rozeznat. Vedle toho budou existovat také weby, které budou šířit nestoudné lži, vše v honbě za co největším počtem kliků na článek.
Autorka článku přesto vidí světlo na konci tunelu. Sociální sítě v Číně už jsou ochotny platit za kvalitní obsah, který jim pomůže udržet si čtenáře. „Chcete-li vidět, jak bude vypadat budoucnost, podívejte se do Číny,“ nabádá čtenáře dáma s dovětkem, že v Číně sice bohužel svoboda slova asi nebude na prvním místě, ale i tak je pozitivní, že dříve perzekvovaní novináři nalézají novou práci. Vedle toho se vlády států Evropy a Kanady snaží pomoct profesionálním novinářům.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp