Buď klesnou důchody, nebo skončíte v 70. Ministryně Maláčová bije na poplach

14. 1. 2020 9:35

Zástupci parlamentních stran a experti se ani v pátek neshodli na konkrétnějších obrysech důchodové reformy. Shoda panuje od loňska na tom, že by se nynější veřejný systém měl rozdělit na dva pilíře. Z jednoho by se vyplácela solidární a z druhého zásluhová penze. Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) po jednání důchodové komise oznámila, že v příštích měsících připraví novelu, která by mohla rozdělení systému technicky upravit. Podle kritiků není možné reformu a penze nastavit, pokud se neví, kde se na to vezmou peníze. Píše o tom mimo jiné server Seznam Zprávy.

Buď klesnou důchody, nebo skončíte v 70. Ministryně Maláčová bije na poplach
Foto: Archiv
Popisek: peníze, ilustrační foto
reklama

Ministryně práce po jednání komise představila tři modely nastavení důchodového systému po rozdělení na dva pilíře. První dva počítají se základním důchodem ve výši 30 procent průměrné mzdy, tedy částkou 10.500 korun pro všechny. Ve třetí verzi je to 22 procent průměrné mzdy, tedy 7740 korun. Základní penze by se měla platit z daní. V zásluhové části, která by se hradila z odvodů, by se vedle odpracovaných let a výše výdělku měly ve variantách různě odrážet například bonusy za děti či za více než 41 let práce.

Anketa

Pokud se Jaromír Soukup rozejde se Zemanem, budete dále koukat na TV Barrandov?

41%
22%
hlasovalo: 10574 lidí

Výdaje na základní starobní penzi by v prvních dvou variantách činily ročně 300 miliard, ve třetí pak kolem 223 miliard. Částka by se postupně zvyšovala kvůli valorizaci a rostoucímu počtu seniorů a seniorek. Podle vicepremiérky a ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) by zavedení minimální penze, jak ji navrhuje Maláčová, tak vyžadovalo zvýšení daňových příjmů nejméně o 300 miliard a znamenalo razantní navýšení daní. To Schillerová odmítla.

„Je nejvyšší čas na politické rozhodnutí a zapojení Ministerstva financí. Pokud nic neuděláme, hrozí v příštích letech, že si všichni důchodci v poměru k dnešku pohorší o 11 procent, nebo budeme muset masivně navyšovat věk odchodu do důchodu – a to nad 70 let,” varovala podle serveru Seznam Zprávy Jana Maláčová.

Podle Maláčové je ale nutné debatu o reformě penzí spojit s diskusí o reformě daní a ministerstvo financí se musí zapojit. Také předsedkyně důchodové komise Danuše Nerudová dlouhodobě mluví o potřebnosti změn daňového mixu. Odborníci i někteří politici upozorňují na to, že český systém není beze změn finančně udržitelný. Podle Nerudové je v důchodové komisi většinový názor, že by se měl systém nejdřív rozdělit na dva pilíře, nastavení by se řešilo až pak.

Letos by se na důchody mělo vydat poprvé přes 500 miliard korun. Víc než čtyři pětiny této sumy připadají na starobní důchody, tedy přes 400 miliard. Z toho se na nynější solidární část penze, kterou mají všichni stejnou a která dosahuje 3490 korun, vyplatí starobním důchodcům 100 miliard korun. Zbytek činí zásluhová část důchodů.

Opozičním politikům i expertům vadí, že návrhy ministerstva práce neřeší to, z čeho by se reforma a penze v budoucnu měly zaplatit. Nelíbí se jim ani případné oslabování zásluhovosti. Podle šéfky opoziční TOP 09 Markéty Pekarové Adamové se v návrzích staví vzdušné zámky, příjmy přitom nestačí ani na chatku. Debatu o příjmech a výdajích není možné od sebe oddělovat ani podle komunistů, kteří vládu podporují. ODS kabinet Andreje Babiše (ANO) vyzvala, aby jasně řekl, co od důchodové komise vlastně chce. Jinak další jednání považují občanští demokraté za mrhání časem. Jako problém vidí rozdílné představy vládních stran ANO a ČSSD o reformě i nedostatek komunikace mezi Maláčovou a premiérem Babišem.

Schillerová už před měsícem řekla, že je skeptická k tomu, že by tato vláda přijala jasnou reformu. Maláčová naopak míní, že je to reálné, podmínkou je ale shoda v koalici i s opozicí. Vládní strany by o reformě měly jednat v úterý.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nebezpečná vakcína? Rychlý vývoj nevadí, ujišťuje odborník. Češi se bojí, bude je nutné informovat, padlo

22:50 Nebezpečná vakcína? Rychlý vývoj nevadí, ujišťuje odborník. Češi se bojí, bude je nutné informovat, padlo

Česko objednalo přes Evropskou unii vakcínu proti koronaviru pro 5,5 milionu lidí. Vakcína vyvinutá …