Bude to na Fialovi. Odsouvání Zemana: Ještě jedno rozhodnutí

19.10.2021 7:03

V Kanceláři prezidenta republiky se brzy může stát řada věcí. Pokud poslanci a senátoři aktivují článek 66 Ústavy ČR a ze zdravotních důvodů dočasně zbaví Miloše Zemana pravomocí, premiér by mohl např. odvolat kancléře, v tomto případě Vratislava Mynáře. Ústavní právník Jan Winter v rozhovoru pro Právo popsal, co by se na Hradě mohlo stát.

Bude to na Fialovi. Odsouvání Zemana: Ještě jedno rozhodnutí
Foto: Repro twitter
Popisek: Prezident Miloš Zeman volí

Podle článku 66 Ústavy může ze zdravotních důvodů Sněmovna společně se Senátem zbavit prezidenta pravomocí. V případě potřeby až do konce mandátu prezidenta, v tomto případě do 7. března 2023.

Pokud by Zeman byl takto zbaven pravomocí, ty by se pak rozdělily mezi předsedu vlády a předsedu Sněmovny. Mimo jiné by to znamenalo, že by budoucí předseda Sněmovny jmenoval budoucího premiéra.

Budoucí premiér a budoucí předseda Sněmovny by poté mohli rozhodovat také o chodu Kanceláře prezidenta republiky a mohli by např. odvolat kancléře. V tomto případě Vratislava Mynáře.

„Ale pravomoc rozhodovat o prezidentské kanceláři vyplývá ze zákona a ta přechází na předsedu vlády. Tedy klidně to udělat může. Kancelář prezidenta republiky bude nově poskytovat úřední podporu těm dvěma činitelům, kteří funkci reálně vykonávají, tedy předsedovi Sněmovny a vlády,“ uvedl Wintr

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Když Kalousek, tak i Rakušan. Gazdík vysvětlil národu, že by byl skvělý prezident

19:45 Když Kalousek, tak i Rakušan. Gazdík vysvětlil národu, že by byl skvělý prezident

Poslanec a jeden ze zakladatelů hnutí STAN Petr Gazdík se domnívá, že Vít Rakušan by měl kandidovat …