Bude umírat 200 lidí denně, v příznivém scénáři. Prymula ostře odpověděl na petici lékařů

04.10.2020 17:15

Již čtyři dny koluje na internetu petice, v níž lékaři jako profesor Jan Pirk, Roman Šmucler a další osobnosti důrazně žádají vládu, aby zrušila opatření namířená proti šíření koronaviru. Jsou přesvědčeni, že tato opatření škodí české společnosti víc než samotný koronavirus. Prymula nad jejich počínáním kroutí hlavou.

Bude umírat 200 lidí denně, v příznivém scénáři. Prymula ostře odpověděl na petici lékařů
Foto: Screen Youtube
Popisek: Profesor Roman Prymula na konferenci WAidid v Miláně v roce 2016
reklama

Kardiochirurg profesor Jan Pirk, prezident České stomatologické komory Roman Šmucler, psychiatr Radkin Honzák či lékař Jan Hnízdil se domnívají, že vládní opatření proti koronaviru škodí české společnosti víc než koronavirus samotný.  

Jako lékaři cítíme občanskou povinnost vyjádřit se ke koronavirové krizi, která těžce dopadla na naši zemi. Jsme si plně vědomi vážnosti situace i zdravotních rizik, která s sebou přináší. Mnohem větší nebezpečí ohrožení celkového zdraví lidu však vidíme v drastických vládních opatřeních než v nemoci covid jako takové. Z medicínského hlediska nevidíme důvod k prohlubování restriktivních opatření, a proto žádáme vládu, aby neprodleně: uklidnila obyvatelstvo a přestala jej děsit počtem nakažených jednou konkrétní nemocí, upustila od dalších restriktivních opatření, povinné nošení roušek zavedla pouze tam, kde to jednoznačně vyžaduje epidemiologická situace, upustila od povinného testování osob bez příznaků a nezbytnost testu ponechala na uvážení ošetřujícího lékaře, nedopustila uvedení narychlo připravených vakcín na trh a nezaváděla vakcinaci jako povinnou a věnovala se práci na obnově zdevastovaného hospodářství,“ stojí v petici, kterou v elektronické podobě podepsalo přes 23 tisíc lidí.

Ministr zdravotnictví za hnutí ANO Roman Prymula na Twitteru kroutil nad výzvou lékařů hlavou.

Zdůraznil, že opatření jsou přijímána proto, aby v Česku neumíraly na nemoc covid-19 stovky lidí den co den.

„Jsem velice znepokojen naprosto nezodpovědným přístupem signatářů této petice. Nikdo z nich nerozumí epidemiologii a překvapivě nechápe ani základní fakta. Za poslední měsíc počet zemřelých denně desetkrát vzrostl ze dvou na dvacet. Když nebudeme nic dělat, za další měsíc bude umírat 200 lidí denně v příznivém scénáři. To snad přece nikdo z nás nechce. Podobně nesmyslné jsou informace o vakcíně, ta povinná nebude,“ napsal ministr.

Roman Prymula obhajuje vládní opatření

Roman Prymula obhajuje vládní opatření

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nic nemáte a zde je důkaz. Explukovník rozstřelil BIS Vrbětice

10:38 Nic nemáte a zde je důkaz. Explukovník rozstřelil BIS Vrbětice

Jak to s Vrběticemi bylo a hlavně nebylo, vysvětluje ve své nové analýze nezávislá zpravodajská agen…