Bude válka? Babiš vyhodil náměstka, který zastupoval ČSSD. A toto předcházelo

20.05.2015 9:50

Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš dnes odvolal svého náměstka pro oblast mezinárodních vztahů Martina Prose, kterého na ministerstvo loni nominovala ČSSD. Šéf státní kasy mu již nedůvěřuje. Babiš Prose kritizoval již dříve v souvislosti s pražskou mezibankovní sazbou Pribor.

Bude válka? Babiš vyhodil náměstka, který zastupoval ČSSD. A toto předcházelo
Foto: Martin Šťastný
Popisek: Andrej Babiš
reklama

„Je to věc a pravomoc ministra financí, stejně jako kteréhokoliv jiného ministra. Předpokládám, že za Prose na Ministerstvo financí navrhneme jiného nominanta,“ reagoval pro iDNES.cz premiér Bohuslav Sobotka, který náměstka v loňském roce popsal jako kvalifikovaného a jazykově vybaveného člověka se zahraničními zkušenostmi. „Věřím, že novou pozici zvládne velmi dobře,“ uvedl tehdy Sobotka.

Babiš svého náměstka za ČSSD kritizoval již dříve za to, že jménem ministerstva požádal Českou národní banku (ČNB), aby prověřila podezření na možnou manipulaci pražské mezibankovní sazby Pribor, která vyjadřuje, za kolik si banky půjčují mezi sebou. Podle Prose mohla způsobit zkreslení kurzů dluhopisů a ovlivnit i cenu některých hypoték.

Podle viceguvernéra ČNB Vladimíra Tomšíka však dopis neobsahoval žádné relevantní údaje a byl založen na neznalosti a jednom novinovém článku. Ohradily se proti němu i banky. Svého náměstka následně pokáral i ministr Babiš za to, že poškodil pověst bankovního trhu.

Obsazení náměstka za ČSSD na Ministerstvu financí loni vyvolal spor mezi premiérem Bohuslavem Sobotkou a ministrem financí Andrejem Babišem. Babišovi se nezamlouval původní kandidát ČSSD na tento post, středočeský radní Jiří Peřina, a přijal až právníka Martina Prose.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: luš
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Další mladík u Xavera. Ale jiné kafe: EU a Milion chvilek, jak se to nebude líbit

12:40 Další mladík u Xavera. Ale jiné kafe: EU a Milion chvilek, jak se to nebude líbit

Po Radoslavu Sturmovi se do studia Xavera Veselého podíval další mladík, tentokrát z opačného názoro…