Bude zeď? Trump porazil Demokraty u soudu, získal skoro 60 miliard korun

27.07.2019 19:12

Vláda prezidenta Donalda Trumpa bude moci využít 2,5 miliardy dolarů (57,4 miliardy korun) z peněz ministerstva obrany k vybudování zdi podél jižní hranice USA s Mexikem, rozhodl americký Nejvyšší soud. Verdikt soudu podle agentury Reuters je vítězstvím pro Trumpa, který výstavbu zdi na americko-mexické hranici slíbil před volbami v roce 2016, uvedla ČTK.

Bude zeď? Trump porazil Demokraty u soudu, získal skoro 60 miliard korun
Foto: Repro Youtube
Popisek: Donald Trump na konferenci CPAC

Anketa

Chcete, aby byl prezident Zeman sesazen z funkce?

9%
91%
hlasovalo: 34816 lidí
Květnové rozhodnutí kalifornského federálního soudu, který zakázal Trumpově vládě začít stavět hraniční zeď z peněz schválených Kongresem pro Pentagon, zvrátili soudci Nejvyššího soudu poměrem pěti ku čtyřem hlasům. Trumpova administrativa se proti verdiktu kalifornského soudu odvolala, u odvolacího soudu však neuspěla.

Nyní se Nejvyšší soud přiklonil na její stranu a umožnil jí peníze použít, i když nadále sice běží soudní spory o financování zdi. Bude ale trvat měsíce, než dorazí k Nejvyššímu soudu. Trumpova administrativa tak může mezitím postupovat v přípravách stavby.

„Velké vítězství pro zeď. Americký Nejvyšší soud zvrátil rozhodnutí soudu nižší instance a dal zdi na jižní hranici zelenou. Velká výhra pro bezpečnost hranic a vládu zákona!“ napsal šéf Bílého domu na twitteru několik chvíli po výroku Nejvyššího soudu.

Trumpovi se nepodařilo přesvědčit Kongres, aby uvolnil peníze na financování zdi, proti níž protestují američtí demokraté i mexická vláda. V únoru proto vyhlásil stav národní nouze a uvedl, že to opravňuje vládu přesunout 6,7 miliardy dolarů z peněz, které Kongres vyčlenil na jiné účely, na výstavbu zdi. Několik států a organizací pak napadlo rozhodnutí vlády v soudních sporech.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Někdo zaplatil za fotografii Babiše z října 2013. A potom? Obnažené holky, šestky silikony, bradavky jak na dlani

11:35 Někdo zaplatil za fotografii Babiše z října 2013. A potom? Obnažené holky, šestky silikony, bradavky jak na dlani

Andrej Babiš je dalším významným mužem, který je obětí virtuálního útoku na sociální síti, jako se t…