Budeme chtít od vlády manuál, říká Dlouhý před očekávanou druhou vlnou koronaviru

24.08.2020 22:44

Pondělním hostem Interview ČT24 Barbory Kroužkové byl Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory ČR. Debatovalo se nejen o „rouškovném“ pro seniory, programu Antivirus, ale i o nadcházejícím podzimu nebo ekonomických dopadech pandemie.

Budeme chtít od vlády manuál, říká Dlouhý před očekávanou druhou vlnou koronaviru
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý
reklama

„Rouškovné“ pro seniory, jedná se o pomoc, nebo úplatek? Touto otázkou začalo Interview ČT24. „Já si myslím, že každý je rád, když dostane peníze,“ uvedl s tím, že společnost bychom neměli naučit, že se můžeme dlouhodobě zadlužovat. U důchodců nejde podle něho jen o jednorázový příspěvek. „Vždy to ve společnosti vytvoří nějaké očekávání,“ zdůraznil s tím, že i příští rok mohou důchodci pak očekávat další zvýšení. „Nesmí to být opakováno pravidelně jako nějaký předvolební nástroj nebo reakce na nějaký vnější šok, jako byla ta pandemie,“ podotkl.

Antivirus pro firmy je nyní prodloužený o dva měsíce. Prezident komory připouští, že je stále potřeba, ale zároveň není žádoucí jeho příliš dlouhé trvání. „Trh práce potřebuje antivirus v této podobě,“ připustil. Jedním dechem dodává, že se jedná o obrovské peníze. „Představa, že to takhle bude pokračovat další roky, je špatná,“ varoval prezident komory.

Anketa

Podporujete mimořádnou dávku pro důchodce ve výši 5 000 Kč, kterou schválila vláda?

82%
18%
hlasovalo: 14139 lidí
Bez ohledu na to, zda lidé budou sedět v karanténě, či nikoliv, tak říjen, listopad, prosinec budou podle něho složitější časy, kdy bude potřeba, aby byly připraveny programy jako například garantované úvěry. Podle něho také bude potřeba pomoci pracovnímu trhu. „Důležité je také, aby se podnikatelům neházely klacky pod nohy,“ apeloval.

S ohledem na blížící se podzim a předpovědi možné druhé vlny pandemie je otázka, zda bude existovat příručka pro firmy s návodem, jak mají přistupovat k zaměstnancům. „Budeme prosit, jestli bychom mohli dostat manuál,“ uvedl Dlouhý, co budou požadovat od vlády. Prostřednictvím komory pak bude manuál distribuován podnikatelům.

ČNB předpověděla, že ekonomika klesne o 8,2 procenta. Dlouhý poukázal na skutečnost, že pandemie změnila fungování podniků, jako příklad uvedl konferenční hovory nebo home office. Všude po celém světě se budou vytvářet nové modely podnikání. „Musíme se podívat na model byznysu, jak byl zaběhlý,“ řekl a dodal, že dříve se mnohem více jezdilo na zahraniční cesty, mítinky a setkání, než tomu je nyní. 

Došlo také na téma stavebního zákona, který je podle opozice nekoncepční. Když to tam teď nedáme, tak to spadne, myslí si prezident s tím, že po volbách se bude muset proces opakovat. „Stojí za to to aspoň zkusit,“ dodal. 

Delegáti Hospodářské komory České republiky zvolili šestašedesátiletého Vladimíra Dlouhého za svého prezidenta. „Považuji se za naprosto plnohodnotného prezidenta Hospodářské komory ČR,“ pronesl s tím, že byl zvolen masivní většinou. „Beru za zajímavou možnost se o to ucházet,“ odpověděl na možnou kandidaturu do OECD. V případě neúspěchu kandidatury na generálního tajemníka OECD, boj o český Hrad nechtěl zatím komentovat. „Jen ať se o tom mluví, mně to nevadí,“ citoval známý citát.

Poprvé v historii se o křeslo generálního tajemníka OECD totiž zajímá i Česká republika. Možným kandidátem je právě Vladimír Dlouhý.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: sla
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Za ty přeplněné nemocnice mohou lidé, co si šli koupit biomrkev?!“ Výbušný rozhovor moderátora TV Nova s Kubkem má těžkou dohru

16:58 „Za ty přeplněné nemocnice mohou lidé, co si šli koupit biomrkev?!“ Výbušný rozhovor moderátora TV Nova s Kubkem má těžkou dohru

Včera se moderátor TV Nova Petr Suchoň dostal do křížku s prezidentem České lékařské komory Milanem …