Budeme pronajímat a vařit pivo. Církev se už těší, jak rozjede byznys

28.01.2012 7:45

Katolická církev už plánuje, jak využije navráceného majetku. Chtějí se zaměřit hlavně na pronájem nemovitostí a pozemků. Některé kláštery se chystají obnovit pivovarnictví.

Budeme pronajímat a vařit pivo. Církev se už těší, jak rozjede byznys
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pozemky a peníze církvi jako omluva státu za minulé křivdy
reklama

„Lze také předpokládat, že budeme pokračovat v tom, v čem máme tradici, jako je nakladatelství či pivovarnictví. Existují už dva pivovary v Želivě nad Sázavou a nově vzniká v Břevnově,“ řekl v pátek Právu ekonom pražského arcibiskupství Karel Štícha.

Pivovar v Želivě založili premonstráti a tradičně se zde vaří Haštal a pivo pojmenované po opatovi Drslavovi. Klášter láká o víkendu návštěvníky na to, že si zde mohou zkusit pivo sami vyrobit. I břevnovský klášter se chystá pivovarnictví z dob 13. století obnovit. Místní prostory už pronajal čtveřici sládků.

Půdu budou církve raději pronajímat

Podnikání v zemědělství církve příliš neláká a půdu budou dále pronajímat současným nájemcům. Hospodařit se chystají pouze některé řády. Zato lesnictví je pro mnoho církví zajímavější. V olomouckém kraji pronájmem lesů u Kojetína pomáhají financovat kněžský seminář. Méně úspěšnější byl farář ze severočeských Trmic, jehož pila zbankrotovala.

Církve se chtějí v budoucnu zaměřit hlavně na pronájem nemovitostí. „Budeme postupně majetek dávat do pořádku, aby byl provozuschopný a vytvářel další možnosti pronajímání,“ uvedl Štícha, který radí kolegům z jiných diecézí, aby investovali do pražských bytů. Když se scházíme s našimi ekonomy, tak jim říkám, pokud máte prostředky k investování, kupte byt v Praze, protože ho můžete pronajímat a je to určitá jistota,“ dodal.

Stát dá církvím náhradou za nevydaný majetek 59 miliard korun (s inflací až 96). Katolická církev získá z této částky až 83 procent a majetek v hodnotě 75 miliard. Zákon o vyrovnání  církvemi bude  Sněmovna projednávat v nejbližších dnech.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor:
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Promořené Chebsko: Stříhá se u známých. Sousedi bonzují. „Stát na mě kálí!“ A strašlivá slova od bývalé zdravotní sestry. O čem se radši nemluví?

20:51 Promořené Chebsko: Stříhá se u známých. Sousedi bonzují. „Stát na mě kálí!“ A strašlivá slova od bývalé zdravotní sestry. O čem se radši nemluví?

Naše minipříběhy z Chebska jsou možná banální, ale pro tuto dobu typické. Paní B., která má kadeřnic…