Budeme se teď mít strašně dobře, řekl jasně šéf ČNB Rusnok

06.12.2017 8:47

Český hrubý domácí produkt letos povyroste o 4,5 procenta. Guvernér České národní banky Jiří Rusnok k tomu v rozhovoru pro MF Dnes říká, že zažíváme tučná léta, máme se dobře a v letech 2018 a 2019 se velmi pravděpodobně budeme mít stále dobře. Prostě krátce, prožíváme zlaté časy a na obzoru se nerýsuje nic, co by nám je zkazilo. Tedy, pokud nepřijde nějaký úder zvenčí, jako se to stalo třeba v krizi let 2008 a 2009. Došlo i na EU jako celek. Rusnokův názor možná mnohé překvapí.

Budeme se teď mít strašně dobře, řekl jasně šéf ČNB Rusnok
Foto: Hans Štembera
Popisek: Guvernér ČNB Jiří Rusnok

Česká ekonomika prožívá zlaté časy. Exportérům se daří, zisky firem rostou, rostou platy zaměstnanců, zkrátka se máme dobře. Letos náš HDP roste o 4,5 procenta.V příštím roce to bude asi o 3,5 procenta. Je pravda, že firmám chybějí zaměstnanci, ale to je záležitost, se kterou se lze vypořádat.

Podle Rusnoka sice nelze vyloučit, že přijde nějaký úder zvenčí, jako třeba byla hypoteční krize v USA z let 2008 a 2009. Pokud se nic takového nestane, tak by se politici měli připravit na dobu, kdy se tak dobře mít nebudeme. Ta doba přijde a měli bychom na ni být připraveni. „Když už ne nějakým rezervním fondem, tak alespoň bojovat, aby přebytky v dobrých dobách byly spíše větší,“ říká Rusnok.

Končící premiér Bohuslav Sobotka varoval, že budeme jen okrajovým členem EU,  pokud nepřijmeme společnou evropskou měnu. Rusnok si to nemyslí. Proč? Protože náš vliv na EU je už dnes minimální.

„Zaprvé myslím, že téměř žádný vliv nemáme už dnes a že své zájmy hájíme mizerně. Na vlivu je třeba pracovat systematicky, od premiéra přes ministry až k úředníkům. Přijetí nebo nepřijetí eura na to nemá žádný vliv. Jsou země, které nemají euro, a přesto mají vliv. Zadruhé, otázka vstupu do eurozóny není o vlivu nebo ztrátě vlivu, ale o praktických důsledcích omezení vlastní hospodářské politiky,“ uvedl Rusnok.

Až euro přijmeme, budeme potřebovat podstatně flexibilnější trh práce než máme dnes, a naše ekonomika navíc bude muset umět tvořit rezervy na horší časy, protože už nebudeme moct využít nástroje měnové politiky, které má dnešní Česká národní banka, Už nebudeme moct oslabovat korunu a tím ekonomice pomáhat.

„Odmítám strašení typu – kdo nebude v eurozóně, nebude mít evropské fondy. A je tu ještě jeden důvod, proč s eurem není třeba spěchat. Stále jsme zemí s výrazně nižší mzdovou i cenovou hladinou. Mzdy jsou v nominálním vyjádření k průměru Unie někde na 50 procentech, ceny zhruba na 60 procentech. Přepočteno na paritu kupní síly jsme zhruba na 80 procentech unijní ekonomické úrovně,“ pokračoval guvernér ČNB.

Přijetí eura pro nás bude výhodnější až ve chvíli, kdy se také srovnají naše ceny s těmi západními. Zatím platíme srovnatelné ceny jen u potravin, ale platby za energie, nájmy a tak podobně máme stále významně nižší než na západě. Za takových deset let by se to mohlo změnit, ale v tuto chvíli skutečně nemáme kam spěchat, zdůraznil Rusnok.

Kterákoli budoucí vláda, ať už ji utvoří kdokoliv, by podle guvernéra Rusnoka neměla rozhazovat peníze.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Skřet Klaus ml.!“ Milion chvilek zbrojí: Lidé se zlobí na Trikolóru, mají nový plán

14:19 „Skřet Klaus ml.!“ Milion chvilek zbrojí: Lidé se zlobí na Trikolóru, mají nový plán

Václav Klaus mladší opět naštval účastníky protestů Milionu chvilek pro demokracii. Neřekl nic novéh…