Budete hrát o kriminál, paní ministryně, hrozil Kalousek. Babiš je prý lupič

04.06.2019 17:58

Poté, co v Poslanecké sněmovně vystoupil Andrej Babiš a několik jeho ministrů s obhajobou současné dotační politiky kritizované auditem EU, dostala u pultíku prostor i opozice. A jako jeden z prvních se z titulu předsedy poslaneckého klubu TOP 09 přihlásil do rozpravy Miroslav Kalousek.

Budete hrát o kriminál, paní ministryně, hrozil Kalousek. Babiš je prý lupič
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jednání sněmovny. Zařazení nových bodů do programu schůze jako například projednání zahraniční cesty komunisty Ondráčka nebo výroční zprávy ČT za rok 2016 bylo zamítnuto
reklama

Kamery České televize Kalouska zaznamenaly, jak chvatným krokem dorazil do jednacího sálu jen chvíli předtím, než byl předsedajícím Vojtěchem Filipem k pultíku vyvolán. Hned na úvod se podivil, že hlasování o programu schůze se vystoupením premiéra a ministrů zvrhlo v něco zcela jiného.

Protože vláda už přednesla svůj výklad k bodu, který vůbec nemusel být schválen, využil Kalousek svého přednostního práva, aby mohl prezentovat také stanovisko opozice. Reagovat chtěl na ministryni financí Schillerovou a na premiéra Babiše.

Schillerové připomněl její slova, kterými varovala, aby do odborné analýzy expertů, kteří připravují odpověď Evropské komisi, nezasahovali politici. „Jenže již v neděli pan premiér autoritativně vzkázal, že české státní správa audit odmítne. Tak zasahují do toho politici, nebo nezasahují,“ otočil se na Schillerovou, která si ve vládní lavici cosi psala.