Budete mít velmi malý důchod, pokud nezačnete víc platit na sociální pojištění. Marksová píše živnostníkům varovný dopis

21. 1. 2016 13:59

Ministerstvo práce začne upozorňovat živnostníky na to, že by v budoucnu kvůli nízkým odvodům mohli mít také velmi nízký důchod. Chce je tak přimět k tomu, aby si sami platili vyšší než jen minimální důchodové pojištění. Dopis s informacemi dostane do konce února zhruba 600 000 lidí. Zhruba polovina z nich odvádí jen povinné minimum. Novinářům to dnes řekla ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD).

Budete mít velmi malý důchod, pokud nezačnete víc platit na sociální pojištění. Marksová píše živnostníkům varovný dopis
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Důchodci demonstrovali proti vládě

„Chceme informovat všechny OSVČ (osoby samostatně výdělečně činné), které to mají jako hlavní činnost, jak rozdílně se může vyvíjet jejich budoucí důchod podle toho, jak odvádějí. Většinou si platí minimum a pak se diví, že jejich důchod podle toho vypadá. Nikomu nic nenařizujeme, chceme jen informovat,“ uvedla Marksová. Podle její náměstkyně Ivy Merhautové se na resort začínají obracet lidé, kteří jsou zaskočeni tím, že jim při nástupu do penze sociální správa vyměřila 6000 či 6500 korun.

Kdo platí nejnižší pojistné 40 let, bude brát jen 6492 Kč

Živnostníci by měli dostat informace s propočty v únoru spolu s vyúčtováním odvodů. V dopise se dozvědí, že při hrazení minimálního pojistného po dobu 40 let jejich penze činí 6492 korun. Nejnižší odvod činí zhruba 1970 korun. Pokud by člověk chtěl pobírat 9000 korun, měl by odvádět měsíčně 3193 korun. Aby získal průměrnou penzi, která loni na konci září činila 11 334 korun, musel by do systému platit každý měsíc 6149 korun, upřesnila náměstkyně.

„Kdo zvolí minimální vyměřovací základ, tak musí do budoucna počítat s nízkým důchodem. Je to jeho volba, jestli bude mít naspořeno či zainvestováno jiným způsobem,“ dodala Merhautová.

Podle údajů ministerstva v roce 2014 dosahovaly odvody průměrného zaměstnance na penzi ročně 76 116 korun. OSVČ v průměru odvedla 32 184 korun. Podle odborů mají OSVČ a zaměstnanci nerovné postavení a pravidla by se měla srovnat. Zástupci podnikatelů ale poukazují na to, že živnostníci mají vyšší rizika a výdaje na podnikání a jejich situace je nejistá.

V Česku jsou téměř tři miliony důchodců

Starobní, invalidní a pozůstalostní důchody pobíralo loni na konci září v Česku 2,83 milionu lidí. Starobních důchodců a důchodkyň bylo 2,37 milionu.

Důchody se pravidelně valorizují vždy od ledna, a to podle růstu cen a třetiny růstu reálných mezd. Letos se podle těchto pravidel zvedly jen o 40 korun. Vláda proto prosadila mimořádný příspěvek. Ti, kteří pobírají penzi, dostanou v únoru 1200 korun. Tato částka se nezapočítává do příjmu při posuzování nároku na dávky, nedá se ani exekučně zabavit.

Ministerstvo práce teď navrhuje, aby už příští rok mohla případně vláda penzistům přidat víc, kdyby měla být valorizace podle zákonného výpočtu znovu nízká. Kabinet by mohl důchod zvýšit ale maximálně o 1,7 procenta. Nyní to odpovídá částce necelých 200 korun měsíčně. Možnost přidat víc, než ukládá zákon, už vláda v minulosti měla. Před několika lety to zákonodárci ale zrušili. Zdůvodňovali to mimo jiné tím, že by kabinet neměl mít šanci třeba před volbami přidávat víc a „kupovat si hlasy“. Marksová s tímto názorem nesouhlasí, částka 200 korun podle ní „není nijak dramatická“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bývalý člen ČSSD Martin Koller a přehlížené věci o Janu Hamáčkovi: Nedostudoval, ale zato byl vysoká šajba ve světové organizaci multikulti mládeže

20:03 Bývalý člen ČSSD Martin Koller a přehlížené věci o Janu Hamáčkovi: Nedostudoval, ale zato byl vysoká šajba ve světové organizaci multikulti mládeže

ROZBOUŘENÝ SVĚT MARTINA KOLLERA Analytik Martin Koller poznal zevnitř, jak funguje česká sociální de…