Budou o vás vědět: EU zapnula společné sledování osob ohledně COVIDu-19. Česko se účastní

16.09.2020 10:07

Evropská komise se pochlubila velkým milníkem. Začalo se testovat celounijní propojení národních aplikací pro vytrasování osob, které byly v kontaktu s nakaženými koronavirem. „Nyní je načase zajistit, aby tyto aplikace komunikovaly mezi sebou. Cestování a pohyb osob jsou jádrem evropského projektu a jednotného trhu,“ myslí si unijní komisař pro vnitřní trh. Data jsou údajně šifrována a dle Evropské komise neumožňují identifikaci jednotlivých osob.

Budou o vás vědět: EU zapnula společné sledování osob ohledně COVIDu-19. Česko se účastní
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Sídlo Evropské komise
reklama

Evropská komise vydala tiskovou zprávu, že se chystá navzájem propojit jednotlivé národní aplikace na vysledování jednotlivých kontaktů, se kterými byl člověk nakažený koronavirem v kontaktu. V České republice se používala aplikace eRouška či nástavba Map od Seznamu. Jednotliví zástupci členských států se na tom, že dojde k propojení národních aplikací tak, aby fungovaly, i když jejich uživatel vycestoval do jiného státu Evropské unie, dohodli již v polovině června.

Celá tisková zpráva ZDE:

Anketa

Bojíte se COVIDu-19? (Ptáme se od 16.9.2020)

41%
59%
hlasovalo: 20517 lidí

V současné době prý bylo dosaženo velkého milníku a některé členské státy začínají propojení testovat. Mezi těmito státy je i Česká republika. Kromě ní jde o aplikace Dánska, Irska, Lotyšska a Německa. Evropská komise propojení jednotlivých národních aplikací provádí skrz takzvanou bránu k zajištění interoperability. Brána je digitální infrastruktura, která zajišťuje vzájemné předávání informací mezi servery národních aplikací. Aplikace by tak měly fungovat i přes hranice.

„Řada členských států zavedla národní aplikace pro vysledování kontaktů a varování. Nyní je načase zajistit, aby tyto aplikace komunikovaly mezi sebou. Cestování a pohyb osob jsou jádrem evropského projektu a jednotného trhu. Brána je způsob, jak to v této pandemické době podpořit, a zachrání životy,“ okomentoval situaci komisař pro vnitřní trh Thierry Breton. „Pokud budou aplikace pro vysledování kontaktů a varování fungovat i přes hranice, mohou být účinným pomocníkem v boji proti šíření onemocnění koronavirem. Nyní, kdy opět rostou počty nakažených, mohou aplikace doplnit další opatření, jako je intenzivnější testování a ruční vysledování kontaktů. Budou-li používány v dostatečné míře, mohou nám pomoci přerušit řetězce nákazy. Nepřestaneme proti pandemii bojovat na všech frontách,“ dodala komisařka odpovědná za zdraví a bezpečnost potravin Stella Kyriakidesová.

Fotogalerie: - V Champagni sběračem vína

Byli jsme ve Francii v kraji Champagne sklízet vín...
Denní rozvrh česače vína
Odrůda vína Chardonnay
A odrůda vína Pinot noir, u nás známá jako Rulands...
Z menších košíků se hrozny přesypávaly do větších,...
Vinice v kraji Champagne, jedině z Champagne je pr...

„Vyměňované informace jsou pseudonymizovány, šifrovány, omezeny na nezbytné minimum a uchovávány jen po dobu nezbytně nutnou k vysledování šíření nákazy. Neumožňují identifikaci jednotlivých osob,“ psalo se na webových stránkách. O své soukromí by tak uživatelé nejspíše strach mít neměli.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: tle
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pokud vás nudí televizní superdebata předsedů: V drsném kraji na severu to mělo zcela jiné grády

20:12 Pokud vás nudí televizní superdebata předsedů: V drsném kraji na severu to mělo zcela jiné grády

Znechucení voliči, promrhaná miliardová investice, ghetta nevyřešíme, holport se Sasy, šikovný truhl…