Bulíky na nos, Gazdíku. Platy učitelů: Vhled do zákulisí

06.01.2022 11:52 | Glosa

Vládní strany stávající koalice, ODS, lidovci, TOP 09, Piráti a STAN, před volbami vytrvale opakovaly, že školství bude jejich prioritou. Stejné věty zaznívaly poté, co skutečně utvořily vládu. Jenže pak přišla debata o úpravách rozpočtu na rok 2022 a realita vycenila na učitele zuby. Komentátor MF Dnes otloukl ministrovi školství Petru Gazdíkovi předvolební proklamace o hlavu.

Bulíky na nos, Gazdíku. Platy učitelů: Vhled do zákulisí
Foto: Hana Brožková
Popisek: Petr Gazdík, kandidát na ministra školství

Ještě v době, kdy byli občanští demokraté, lidovci, poslanci TOP 09, Pirátů a STAN v opozici, vytrvale opakovali, že je konečně čas, aby se i české školství posunulo do 21. století. A před volbami svorně slibovali, že budou-li vládnout, podpora školství bude jednou z jejich priorit. Obdobná ujištění zaznívala i poté, co se z opozičních politiků čerstvě stali politici vládní.

Jenže pak přišla první debata o úpravách státního rozpočtu na rok 2022 a ukázalo se, že vláda Petra Fialy (ODS) učitelům nepřidá na platech 3 procenta, což kantorům slibovala ještě vláda Andreje Babiše (ANO), ale jen 2 procenta.

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) navíc veřejnosti oznámil, že jako místopředseda STAN, tedy nikoli předseda hnutí, o záměru lídrů pěti vládních stran nevěděl.

Komentátor MF Dnes Petr Kolář se za navýšení platů učitelů jen o 2 procenta do vlády pořádně obul. A Petru Gazdíkovi se vysmál.  

Mgr. Petr Gazdík

  • STAN
  • ministr školství, mládeže a tělovýchovy

„Nejpozoruhodnější na tom je vysvětlování ministra školství Petra Gazdíka z hnutí STAN, že on nic, on muzikant,“ poznamenal Kolář na úvod svého úderu na Fialovu vládu.

„Jsou asi jen dvě možnosti. Zaprvé, že se šéfové stran skutečně vůbec nebaví o tak kruciálních věcech s ministrem, jehož resortu se zásadní opatření týká. Nemluvě o tom, že se jedná o místopředsedu (a bývalého dlouholetého šéfa) druhé nejsilnější koaliční strany. Pak tam ale skoro nemusí být. Druhou variantu lze opět shrnout parafrází Cimrmanů: „Ech, ty vaše bulíky, pane Gazdíku! Už je máme zase na nose,“ poznamenal Kolář.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

Bc. Lucie Šafránková byl položen dotaz

Vládní paskvil

Paní poslankyně, máte sice pravdu, že návrh zákona o třech pásmech u paušální daně je skutečně paskvil. Já jsem přesně ten, kdo balancuje na hraně 1000000 Kč příjmů a se zvyšující se inflací jej asi nakonec překročím. To co navrhujete vy by mně osobně sice vyhovovalo, nicméně v globálu to sotva lze ...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Opičí neštovice: Jde hlavně o gaye. Tohoto si všímat. Přesné info

8:41 Opičí neštovice: Jde hlavně o gaye. Tohoto si všímat. Přesné info

Již devět států v Evropě potvrdilo šíření opičích neštovic, které se běžně vyskytují zejména ve stře…