Bulvár rozpitval Bakalovu nejdůležitější smlouvu o OKD. Babišův muž vznesl nařčení

19.05.2014 8:31

Když Zdeněk Bakala a spol. obchodoval se státem, OKD koupil jako kozu. Jako na dobytčím trhu, odhadem a od oka. Toto tvrzení píše v pondělním vydání deník Blesk na základě informací, které redakce zjistila z kupní smlouvy mezi Fondem národního majetku a společností Karbon Invest.

Bulvár rozpitval Bakalovu nejdůležitější smlouvu o OKD. Babišův muž vznesl nařčení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Bakala
reklama

Smlouva, kterou Blesk získal, obsahuje i znalecký posudek na ocenění státního podílu akcií, který si vyžádal Fond národního majetku (FNM) od společnosti Vox Consult. Už samotný posudek z roku 2004 mající 134 stran není podle Blesku zcela v pořádku. Pochybné jsou prý některé pasáže jako: „Vzhledem ke snaze vyhovět požadavkům zadavatele předat znalecký posudek o tři týdny dříve..." a podobně.

Při výpočtu ceny společnosti i s rozsáhlým bytovým fondem se prý vycházelo zejména ze závěrky OKD z roku 2002. „A to je jeden z kamenů úrazu. V roce 2003 totiž začala stoupat cena černého uhlí, což by samozřejmě zvedlo i konečnou cenu," řekl Blesku zdroj obeznámený s privatizací OKD.

Ředitel právní sekce Ministerstva financí Robert Pelikán na nevýhodnost smlouvy upozorňuje. „Ta smlouva, kterou Fond národního majetku doprivatizoval OKD, tak z toho, co dnes víme, byla pro stát velmi nevýhodná. Stát přišel podle našeho přesvědčení o několik miliard korun. O kolik ale nevíme přesně. Odhadem to mohlo být tak pět až patnáct miliard korun," řekl Blesku.

Stát platí „dobrovolně"

Zajímavá je podle deníku také smlouva o koupi akcií mezi FNM a společností Karbon Invest, za kterou mluvil Bakala. Z té vyplývá, že by teď stát nemusel platit 600 milionů na sociální program pro horníky. „Strany se dohodly, že v souvislosti s jakýmkoli útlumem těžby na straně společnosti kupujícímu ani společnosti nevznikne žádný nárok na vynaložení prostředků ze státního rozpočtu a dále, že, a to bez jakéhokoliv časového omezení takovéhoto závazku, kupující ani společnost nebudou takový nárok uplatňovat," stojí v textu dokumentu.

Jak podotýká Blesk, Bakalova společnost ovšem žádné nároky neuplatňuje, pouze „vydírá" zavřením Dolu Paskov, stát tedy platí „dobrovolně".

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: adr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Volný vystoupil. Všichni v šoku: Organizovaný zločin! Chystá se provokativní umrtí pacientů... Tady se vyrábí další Breivik, jestli někomu rupne v kouli. Varuji vás

17:15 Volný vystoupil. Všichni v šoku: Organizovaný zločin! Chystá se provokativní umrtí pacientů... Tady se vyrábí další Breivik, jestli někomu rupne v kouli. Varuji vás

Poslanec Lubomír Volný dnes opět na plénu Poslanecké sněmovny hovořil bez roušky. Mluvil mimo jiné o…