Bum. V USA vědí, jak ČR dopadne s covidem. Je to síla

06.12.2021 13:11 | Ze sítí

Jsme na vrcholu nebo za vrcholem, shoduje se hned několik vědců, co se týče čísel pozitivně testovaných a hospitalizovaných. A také model prestižní americké univerzity MIT. Podle něj měla čísla hospitalizovaných začít klesat dokonce o něco později a pokles by už neměl přestat, byť čísla hospitalizovaných byla dle tohoto modelu tzv. podstřelená. Šéf lékařských statistiků Dušek se ovšem v neděli obával, že nemocnice zůstanou do Vánoc plné.

Bum. V USA vědí, jak ČR dopadne s covidem. Je to síla
Foto: Repro Facebook
Popisek: Predikce počtu hospitalizovaných webu Covid Analytics

Anketa

Obstál Adam Vojtěch coby ministr zdravotnictví?

31%
64%
hlasovalo: 47357 lidí
Čísla z posledního týdne jsou nadějnější než z toho předtím. Poklesl počet pozitivně testovaných a také počet pacientů v nemocnicích. Což komentoval jednak imunolog Jiří Šinkora, ale také molekulární biolog Michal Pohludka. Šinkora si myslí, že tento trend vydrží. „Pořád totiž ještě zbývají desetitisíce, možná statisíce seniorů, kteří své žetony teprve drží v ruce. Ale další statisíce jich nad nemocí vyhrály, mnozí celkem snadno. Díky tomu, že prodělání onemocnění je daleko účinnější než vakcíny, se to pomalu překlápí do stavu kolektivní imunity tak, jak byla definovaná před tím, než s tím začali nedoukové žonglovat,“ míní.

Šinkora doufá, že se čeští politici nebudou inspirovat u sousedů, tedy v Rakousku, Německu nebo na Slovensku. „Kteří zavedli úplně zbytečné uzávěry a myslím, že tím dost podkopali důvěru přemýšlejících občanů ke státu,“ vysvětlil a dodal, že Slováci si tímto krokem potopili ekonomiku, narozdíl od Němců, kteří si prý díky poválečnému vývoji mohou taková opatření dovolit.

„Druhá věc je, o co se teď pokouší neschopný amatér Vojtěch. Pokus o povinné očkování je něco, co byste si na něj měli pamatovat napořád. Mimo jiné je to jasný důkaz toho, že stav společnosti je jiný, než chtěli a oni to prostě nedokážou jinak, než očkovací diktaturou. Kdyby podplácení seniorů před loňskými Vánoci doprovodili podmínkou očkování, byli bychom na tom lépe a podle mě by to mělo mnohem větší šanci na morální ospravedlnění. Takto mají na krku loňský úplatek a ještě letošní trapný pokus o povinnost pro vybranou skupinu. Ač to má racionální základ, je to forma apartheidu,“ doplnil Šinkora.

Pohludka se snaží odhadnout, jaký bude mít pandemie další vývoj a k tomu sleduje několik parametrů. „Je to poměr pozitivně testovaných na reprezentativním vzorku populace a vývoj virové nálože v populaci v čase,“ uvádí.

„Neočekáváme další výrazné nárůsty počtu pozitivních v následujících týdnech oproti ÚZIS. Neočekáváme ani výrazné zhoršení situace v nemocnicích. Naopak. Na JIP dochází ke stagnaci nebo mírnému poklesu, což je způsobeno bohužel i vyšším počtem úmrtí. Napříč regiony je situace různá, ale celkově se situace bude i nadále zlepšovat,“ předpokládá.

Nicméně poukazuje na to, že obezřetnost je potřebná u rizikové skupiny. „Maximální ochrana těchto lidí v podobě očkování, izolací atd. by měla být prioritou namísto lockdownu a současně nelogickému plošnému omezování různých aktivit. Zde svou odpovědností a ohleduplností může přispět každý z nás,“ dodává.

Data pak časově odpovídají modelu webu Covid Analytics, za nímž stojí tým z amerického MIT. Tento model podhodnotil počet hopitalizovaných. Na vrcholu křivky uvádí šest tisíc hospitalizovaných, zatímco stránky Ministerstva zdravotnitcví evidují 29. 11. dokonce sedm tisíc hospitalizovaných. Ovšem podle tohoto modelu měl počet hospitalizovaných vrcholit 2. prosince, ve skutečnosti se tak stalo právě o tři dny dříve. Dle tohoto modelu by počet hospitalizovaných pak měl setrvale klesat.

Projekce pro Českou republiku
Zdroj: Covid Analytics

Naopak, šéf lékařské statistiky Ladislav Dušek předpokládá, že zátěž nemocnic zůstane do Vánoc vysoká, i když podle něj zvládnutelná. I podle něj je ovšem pandemie na vrcholu nebo za ním, nicméně za varovné považuje, že v průměru přibývá 1800 nakažených v rizikové skupině denně a řadě z nich hrozí při nákaze komplikace.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Donutit nás k očkování? Vláda si uvědomila, co by nastalo. Policista o náladách v pozadí

4:42 Donutit nás k očkování? Vláda si uvědomila, co by nastalo. Policista o náladách v pozadí

ParlamentníListy.cz přinášely v posledních týdnech příběhy členů integrovaného záchranného systému (…