Bursíkova briketa, ostravské torpédo. V Česku se bojí, v Polsku už jím topí. Uhlí není

07.10.2022 13:03

Agentura Bloomberg upozorňuje, že ruská válka na Ukrajině dopadá i na mnohé polské domácnosti. Některým pomalu dochází uhlí a ti tak pálí jakékoli odpadky, aby ho nějak nahradili. Z Česka zaznívají obavy, že se Češi, Moravané a Slezané vydají stejnou cestou.

Bursíkova briketa, ostravské torpédo. V Česku se bojí, v Polsku už jím topí. Uhlí není
Foto: Hans Štembera
Popisek: Smog, ilustrační foto

Anketa

Pro koho byste raději hlasovali ve 2. kole prezidentské volby?

hlasovalo: 22039 lidí
Agentura Bloomberg připomíná, že právě v Polsku se nachází hned 40 měst z první stovky s nejhorší kvalitou ovzduší v EU. Naši severní sousedé stále spoléhají na vytápění uhlím. Jenže teď v některých domácnostech dochází i to, ceny jsou tak vysoké, že si ho někdy nemohou dovolit, a lidé tak začínají spalovat, co se dá.

Když si Paulina Mroczkowska všimla rostoucí hromady odpadků na dvoře truhlářské dílny přes ulici, zazvonilo jí v hlavě na poplach. Její starost se netýkala nebezpečí nesebraného odpadu, ale toho, jak bude využit,“ uvedla agentura.

„Tuhle sezónu je to tak špatné, že můžete ve vzduchu cítit, jak se pálí odpadky. To tu dřív nebývalo,“ prozradila agentuře pětatřicetiletá matka tří dětí Mroczkowska.

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák v rozhovoru pro Rádio Impuls taktéž vyjádřil obavy, že i obyvatelé Ostravska mohou v časech energetické krize topit vším možným, např. tzv. ostravskými torpédy, což je směs pilin a oleje uložená v PET lahvi.

Je možné, že lidé budou muset topit vším možným, naštěstí v nových kotlech třeba na pelety s vlastním zásobníkem už to možné nebude. Ale ti, kteří ještě mají ty kotle nevyměněné, toho starého typu, tam to samozřejmě vyloučit nelze,“ uvedl Vondrák.

„Já pevně doufám, že se tak nestane. Já si myslím, že je tady pořád k dispozici klasické uhlí, které není tak škodlivé jako takováto torpéda,“ poradil lidem hejtman.

V dlouhodobém horizontu je podle něj správné těžbu uhlí utlumit, ale v současné obtížné situaci nám z jeho pohledu může uhlí pomoct překonat energetickou krizi.

Stejnou obavu jako Vondrák vyjádřují i někteří čeští kominíci. Ti ale PET lahve naplněné pilinami a olejem nenazývají „ostravská torpéda", nýbrž „Bursíkovy brikety“.

„Vznikne nové svérázné třídění odpadu na spalitelný a nespalitelný. Očekávám, že někteří šetřílkové se opět vrátí k pálení takzvaných Bursíkových briket,“ varoval Jiří Gavor ve vyjádření pro server iDNES.cz  před seříznutými PET lahvemi naplněnými pilinami a zalitými vyjetým motorovým nebo použitým stolním olejem.

Vedle toho se obávají, že lidé budou pálit příliš mokré dřevo a spoustu jiných věcí, To může v topné sezóně vést v nárůstu požárů. Tak zní kominické varování.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Slibovali, slibovali. Ale pak to s Němci dopadlo jako vždycky. Špatná zpráva pro NATO

14:35 Slibovali, slibovali. Ale pak to s Němci dopadlo jako vždycky. Špatná zpráva pro NATO

Německo podle mluvčího kancléře Olafa Scholze nesplní cíl vydávat 2 % HDP na výdaje na obranu ani v …