Byli jsme bradavice na zadku, teď jsme branou do ráje. Slavný německý magazín Spiegel reportuje z Krymu

19.08.2014 13:51

Novináři z německého týdeníku Spiegel navštívili Krym, aby se tam přesvědčili o náladách na území, které před několika měsíci připadlo Rusku. Obsazení ostrova, jehož příslušnost k Ukrajině byla vnímána jako historická křivda, nesmírně posílilo popularitu prezidenta v Rusku. Nejistota na sousedící východní Ukrajině ale vnáší do dění na poloostrově mnoho nejistoty.

Byli jsme bradavice na zadku, teď jsme branou do ráje. Slavný německý magazín Spiegel reportuje z Krymu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ruská vlajka

Anketa

Který evropský národ máte nejraději? (Hlasování od 14.4.2016)

52%
1%
2%
32%
1%
2%
0%
hlasovalo: 9663 lidí

Při čekání před Kerčským průlivem, který dnes nabízí jediné bezpečné spojení Krymu s pevninským Ruskem, mohli prý novináři pozorovat řadu nadšených ruských turistů, toužících vidět po mnoha letech konečně ruský Krym. Mezi nimi byla i skupina čtyř rozevlátých rockerů, kteří ale (navzdory předsudkům západních médií) vášnivě podporují prezidenta Putina. „Je to úžasné, že nám přinesl Krym zpět do Ruska,“ říká jeden z nich.

Vděk k prezidentu Putinovi za znovupřipojení Krymu je emocí společnou všem, kteří před přístavem Port Kawkas poslušně čekají na trajekt. Jedna z žen má prezidenta dokonce na tričku, doplněného sloganem „nejšlechetnější člověk“. Označení „šlechetní“ přitom Rusové používají pro vojáky, kteří se na jarním ovládnutí černomořského poloostrova podíleli.

Celý text v angličitně ZDE.

Popularita prezidenta Putina, která po krymském plebiscitu vyletěla do zázračných výšin, by však mohla opět spadnout kvůli událostem na východě Ukrajiny. Po nepodařených referendech v Doněcku a Luhansku se Putin rozhodl nahradit krymský scénéř mírnější variantou podpory místních separatistů. Dlouhý a krvavý konflikt ve spojení s mezinárodními sankcemi ale prý i jemu ubírá body, proto v minulých týdnech naznačil další ústup.

Co říkají dnešní situaci menšinoví Krymští Tataři, čtěte ZDE

Putin podle serveru hraje nebezpečnou hru. Na jednu stranu nemůže na východě Ukrajiny příliš hazardovat, ale na druhou stranu ví, že případný úspěch by mohl Ukrajincům dodat sebevědomí ke zpochybnění anexe Krymu. A to si Putin rozodně nepřeje.

„Poloostrov zamýšlí jako svůj odkaz. Věří, že jej přivede k ekonomickému rozkvětu, který by ukázal, že Rusko je bohatší než Ukrajina a autoritativní vláda účinnější než demokracie,“ píše německý server. Zatím však prý zábor působí spíše problémy. Izolovaný poloostrov je přímo dosažitelný pouze letadly, pozemní vozidla musí hodiny čekat před Kerčským průlivem. Důsledkem je odliv turistů.

Putin však přesto plánuje tento týden na poloostrově uspořádat slavnostní výjezdní zasedání ruského parlamentu jako definitivní potvrzení jeho ruského statutu. Ten označuje ruská diplomacie jako „neoddiskutovatelný“.

Takže se spíše plánuje, jak překlenout průliv a zajistit pevné spojení Krymu s Ruskem. Náměstek primátora města Kerč prozradil, že se chystá projekt monumentálního mostu s rozpočtem asi pět miliard euro. Veškeré dřívější pokusy o překlenutí moře přitom skončily právě na astronomických nákladech a technických obtížích. „Ale Putin to udělá. Když náš prezident něco chce, stane se to,“ prohlašuje náměstek primátora. Jak server poznamenává, Putin ohlásil otevření mostu na rok 2018 a mohl by na něm mít eminentní zájem, protože v témže roce bude obhajovat svůj prezidentský mandát.

Náměstek primátora z města na krymské straně průlivu sní o velké budoucnosti svého města. Věří, že turisté se do historického města s malebnou promenádou vrátí, i když letos zatím počátají pouze ztráty. Kvůli sankcím z EU přestala na poloostrov létat dokonce i ruská charterová společnost Dobrolet. Náměstek primátora však vypráví o velkolepých plánech ruských miliardářů na poloostrově. Společnost Lukoil chce stavět rekreační komplex, finanční magnát Alexander Lebeděv zase luxusní hotel.

„Bývali jsme bradavicí na zadku Krymu, ale teď jsem bránou do ráje pro miliony lidí,“ říká o nové roli přístavního města. Kreml prý plánuje využít při obnově Krymu zkušeností s budováním olympijského města Soči, celý projekt řídí i stejná osoba - vicepremiér Dmitrij Kozak. Vladimir Putin prý dokonce nabídl v exilu žijícímu miliardáři Romanu Abramovičovi spolupráci na budování centra v Artěku. Toto letovisko připm bývalo legendárním dovolenkovým centrem nejvyšších představitelů za časů SSSR. Michail Gorbačov městu v roce 1985 věnoval dvacetimetrovou sochu Lenina, který dodnes shlíží na město. Ukrajinci jej však nechali zchátrat, a proto dnes průvodce německým novinářům přiznává, že to zde vypadá „jak v Černobylu“.

Městem ruské turisty pyšně provází pětašedesátiletá Věra Bondarevová. Do Artěku dorazila v roce 1970 jako funkcionářka mládežnického svazu. Vzpomíná, že Krym byl již od osmnáctého století oblíbeným ruským letoviskem pro dovolenou. Rekreoval se zde například básník Alexandr Sergejevič Puškin.

Nyní je podle ní znovu ruskou hrází proti Američanům, kteří podle ní dělají revoluce všude, kde ještě nemají vazaly.

V Sevastopolu je pak možné sledovat to nejdůležitější, co Putina na Krym přivedlo - vojenskou námořní základnu. Velkolepé plány na obnovu ruské mariny koordinuje další vicepremiér Dmitry Rogozin. Prezident Putin zde již zaznamenal první, byť malé vítězství - na hlavní ulici byla uzavřena provozovna McDonald`s, a za pár dní se zde má otevřít provozovna rychlého občerstvení Rusburger.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš, Babiš. Von der Leyeonová to ani neřekla, a na ČT už jela lišta! U Xavera padaly bomby

17:40 Babiš, Babiš. Von der Leyeonová to ani neřekla, a na ČT už jela lišta! U Xavera padaly bomby

Moderátor Luboš Xaver Veselý si do internetové televize XTV pozval komentátora serveru Info.cz Petra…