Bývalý Zemanův ministr zahraničí: Turci nás vydírají. A z Ruska není třeba mít takový strach

04.05.2016 20:01

Exministr zahraničí za ČSSD Jan Kavan promluvil ve středečním Interview ČT24. Strhal nápad Evropské komise na vyplacení se z kvót. Tuto myšlenku razantně odmítla Visegrádská čtyřka. Host konstatoval, že máme morální povinnost pomoci lidem, kteří jsou ohroženi na životě, ale jiným ne. S výhradami řekl také ano kvótám na uprchlíky, avšak jen za předpokladu, že bude celý systém dobrovolný. Stranou pozornosti Jana Kavana ovšem nezůstali ani Noční vlci.

Bývalý Zemanův ministr zahraničí: Turci nás vydírají. A z Ruska není třeba mít takový strach
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Kavan

„Já jsem V4 vždycky podporoval. U jejího zrodu stáli moji přátelé z disentu, kde jsme o tom snili a plánovali to. Na druhé straně bych význam V4 nerad přeháněl. Existují i jiné regionální skupiny jako státy Beneluxu, skandinávské státy a tak podobně,“ prohlásil Kavan hned na úvod.

Plán na pokutu ve výši asi sedmi milionů korun si prý umí představit. „Navzdory svému vysokému věku mám bujnou představivost, takže si to představit umím, ale považuji to za nesmyslné,“ pokračoval host. Na jedné straně sice chápe Řecko nebo Itálii, které jsou nezaviněně pod velkým tlakem, jenže tento systém nemůže fungovat, protože uprchlíci budou v rámci volného pohybu osob odcházet tam, kam si budou přát.

Připadám si jako Alenka v říši divů

Systém kvót může fungovat jen tehdy, když to bude dobrovolný systém. My budeme muset chtít dobrovolně uprchlíky přijmout a oni u nás budou muset chtít dobrovolně žít. Jinak to nebude fungovat. „A pokutovat to, že ti uprchlíci chtějí jinam, tak to si připadám jak Alenka v říši divů,“ kroutil hlavou člen vlády z dob dnešního Miloše Zemana.

Může se také stát, že budeme přehlasováni. Kavan by to nepovažoval principiálně za dobré, jenže obratem dodal další věc. „S prominutím, kdyby se to tak nemedializovalo, tak si nikdo třeba dvou tisíc uprchlíků ani nevšimne... Já jsem hluboce přesvědčen, že je třeba rozdělovat ty uprchlíky. Není možné je nechat ve dvou či ve třech zemích, ale na druhé straně trvám na principu dobrovolnosti. To je velmi složité prosadit,“ zopakoval. Trvá také na tom, že každého uprchlíka je třeba řádně prověřit. Nesmíme zapomínat na naši vlastní historii.

„Je naší morální povinností poskytnout azyl komukoliv, kdo je ve své zemi ohrožen na životě. Jenže takových lidí nejsou miliony. Pokud se budeme držet tohoto kritéria, tak se bavíme o velmi malém počtu lidí,“ prohlásil Kavan.

Podporuji ideály EU, jenže...

Sám žil dvacet let ve Velké Británii a podotýká, že tam jsou lidé na soužití s migranty zvyklí. My na to zvyklí nejsme a bojíme se jich, ačkoli na našem území žádného uprchlíka nemáme. V tom Kavan své spoluobčany příliš nechápe. „Není např. možné házet všechny muslimy do jednoho pytle. Každý muslim není terorista,“ podotkl.

Čechy, Moravany a Slezany ovlivňují spíše představy o fungování EU, než že by věděli, jak to v Unii opravdu funguje. Kavan se vidí jako stoupenec myšlenky svobodné a zodpovědné a spolupracující EU. Tento ideál podporuje, jenže dnešní realita je poněkud jiná. EU do značné míry vládne Německo a pak také trhy, což podle hosta není právě nejlepší. Staví se ovšem proti těm, kteří chtějí EU zničit.

„Čím chtějí miliardy, které dnes dostáváme od EU, tak čím by to chtěli nahradit. Nejenže dostáváme spoustu peněz na různé projekty. Ale malý stát ve střední Evropě nemůže všechny problémy v dnešním globalizovaném světě vyřešit zcela sám. Osobně se domnívám, že EU se chová hloupě, iracionálně a je třeba ji kritizovat. Ale nedomnívám se, že by bylo pro nás výhodné EU rozbít,“ konstatoval. Zachování EU je podle jeho názoru i v zájmu USA a Ruska, protože takto sjednocená a stabilní Evropa je dobrým obchodním partnerem pro obě velmoci. „Nemyslím si, že bychom měli přehánět strachy a obavy z Ruska,“ uzavřel toto téma.

Turci nás vydírají

Pár slov padlo i k ruským motorkářům Nočním vlkům, kteří razí nacionalistické myšlenky a chtějí uctít sovětské hrdiny, kteří padli při osvobozování Evropy od nacistů. Ačkoli se host staví ostře proti jakémukoli vypjatému nacionalismu, vítězství nad nacisty si podle jeho názoru máme připomínat.

Nakonec se vyjádřil i k dohodám EU s Tureckem. Nelíbí se mu, že Turci Evropany vydírají. To se mu prý velice nelíbí, ale současně bychom si měli uvědomit, že nám tato dohoda nabízí možnost vybírat a prověřovat běžence přímo ze syrských táborů a nečekat, kdo přijde.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ivan Vyskočil účtuje: Střet zájmů, Čapí hnízdo? Žvásty, bláboly! Co to zničené zemědělství, prodaná voda, diktát, koho volit a vítat...

10:06 Ivan Vyskočil účtuje: Střet zájmů, Čapí hnízdo? Žvásty, bláboly! Co to zničené zemědělství, prodaná voda, diktát, koho volit a vítat...

NEDĚLNÍ RÁNO S IVANEM VYSKOČILEM „Nad zneužíváním syna pana Babiše ve volebním klání se mi zvedá žal…