Bývalý diplomat vzpomíná na Teličku na ministerstvu zahraničí: Nomenklaturní kádr ÚV KSČ, hned po sametu přesedlal na EU...

18.05.2019 20:53

Spisovatel a novinář Mnislav Zelený-Atapana se ve svém komentáři rozepsal o europoslanci Pavlu Teličkovi, který je dle jeho slov soudruhem a vypočítavým kariéristou.

Bývalý diplomat vzpomíná na Teličku na ministerstvu zahraničí: Nomenklaturní kádr ÚV KSČ, hned po sametu přesedlal na EU...
Foto: Repro Foto: ČT24
Popisek: Cestovatel a znalec přírodních národů Mnislav Zelený
reklama

„Nadzvedl mne v metru plakát politického a posléze bruselského harcovníka Pavla Teličky. Hlásá, že se pohybuje v Evropské unii, potažmo v Bruselu 28 let. Co tím chce říct? To je snad důvod, abychom ho opět volili? Jakože se tam už vyzná oproti případným nováčkům?“ rozhorlil se Zelený s tím, že my, obyčejní lidé, o jeho práci nevíme zhola nic.

„Víme jen, že uměl dobře převlékat kabáty a kde se naskytla politická možnost, hned ji obsadil a osedlal. Nejdřív jako člen KSČ koncem osmdesátých let 20. století ještě jako student, který vystudoval prestižní MGIMO v SSSR a pracoval na Ministerstvu zahraničních věcí ČSSR, kde byl veden jako nomenklaturní kádr ÚV KSČ. V časech, kdy se v době normalizace zahraniční politika zcela podřizovala SSSR, byl horlivým členem KSČ, dělal kariéru v právním odboru, ale rudou palubu rychle opustil, aby se hned po sametu dostal do naší mise při EU. A brzy se stal i prvním náměstkem ministerstva zahraničí. Uměl v tom chodit,“ dodal Zelený. Ten působil v devadesátých letech i na českém ministerstvu zahraničí a byl mezi roky 1996 a 2001 velvyslancem v Kolumbii.

Pak  vzpomínal, jak se Telička po zádech české diplomacie, hned počátkem devadesátých let, se vyšplhal až do Bruselu, kde v době přístupových rozhovorů o vstupu České republiky do Evropské unie vedl český vyjednávací tým a podělal nám, co mohl. 

„A když už tam byl, založil si rovnou u zdroje, v roce 2004, soukromý byznys, vlastní lobbistickou firmu. A pak to šlo ráz na ráz. Z ničeho nic se stal, světe div se, prezidentem České ragbyové unie (ani nevíme, kolik uměl nasázet ‚pětek‘ se šišatým míčem na čáru hřiště), ale uměl se vmezeřit i do OKD přes těžařskou společnost New World Resources,“ dodal. 

„A pak už byl krůček k profláknutému majetku našeho uhlobarona Zdeňka Bakaly, kterému pomáhal řídit firmu RPG byty s majetkem 43 tisíc bytů doslova zrekvírovaných lidem na Ostravsku. Že se pan Telička nestydí ještě ukazovat na veřejnosti, jako by byl anděl hájící práva prostého lidu. Jakkoliv se podílet na firmě RPG byty či na OKD je doslova a do písmene hodování supů na mršinách. A někdo z nich měl, jen z bytů, v roce 2004 maličkost, 1,5 miliardy Kč zisk,“ zmiňuje Zelený a upozorňuje na Teličkovo angažmá u Babiše v hnutí ANO a nyní ve vlastním politickém hnutí HLAS.

„Takže pro jistotu ještě jednou pane Teličko. Na vašem plakátě píšete: ‚28 let podporuji zájmy České republiky, Pavel Telička, workholik ve vašich službách.‘ Tak, kde jsou nějaké výsledky těch vašich lítých bojů za nás. Workholik zřejmě jste, co jste všechno za funkce a teplá místečka v nejrůznějších stranách a správních radách za 28 let stačil. Chybí tam ještě těch pět let v KSČ, soudruhu Teličko, že?! Kde jste vykonal opravdu něco konkrétního a pozitivního v zájmu České republiky, jak se nám neustále snažíte vnucovat? Proč neskládáte veřejně své účty, když chcete, abychom vás volili? To by se přece patřilo a slušelo. A nejen vylepovat prázdná, nejapná a dokola omílaná hesla, výkřiky do tmy jdoucí po povrchu a hledající jen pokračování vašeho dobře zahřátého fleku, kde se nedá nic zkazit a ani se nemusí, když se to tak vezme kolem a kolem, vlastně ani nic moc dělat. Za to by vás ‚moji‘ indiáni, za oblbování, rovnou přivázali k mučednickému kůlu! Bohužel, to se však týká převážné většiny politiků, alias úředníků na jakékoliv úrovni. Jenže tady jde u vás o hodně. Ano, tady jde o stamiliony na vašem bankovním kontě a my je vám máme pomoci získat. Pěknej kšeft, což?“ zeptal se Zelený.

„Víme jen zcela jistě, že jste si vydělal, pardon, vyseděl cca dost přes 100 milionů korun, soukromý byznys nepočítaje, zatímco vynikající učitelka u nás doma budující novou elitu národa či vynikající lékař budující zdravý národ za tu dobu vydělali, tady opravdu sedí slovo vydělali rukama či hlavou a ne kecáním, pouhých cca 15 milionů. Vážený pane Teličko, já vás určitě volit nebudu a dobře tak radím i ostatním. Jste totiž výjimečný křivák a vypočítavý kariérista. Být na vašem místě, chodil bych kanálem a nevycházel na boží světlo,“ uzavřel Mnislav Zelený.

Původní text ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Maďarsko: Diktatura, převrat, vystoupení z NATO? Je to jinak. ČT? Nelže, ale... Pohled zkušeného muže

13:55 Maďarsko: Diktatura, převrat, vystoupení z NATO? Je to jinak. ČT? Nelže, ale... Pohled zkušeného muže

Hungarista a historik Robert Pejša, který v Maďarsku trvale žije od roku 2010, pro server kupředudom…