Bývalý islamistický radikál a později tajný agent: Zabijte tolik džihádistů, kolik dokážete. Deradikalizace? U většiny na to zapomeňte

18. 3. 2017 9:34

Rozhovor s bývalým džihádistou, později agentem kanadské tajné služby a nyní expertem na extremismus Mubinem Shaikhem přináší dnešní Mladá fronta Dnes.

Bývalý islamistický radikál a později tajný agent: Zabijte tolik džihádistů, kolik dokážete. Deradikalizace? U většiny na to zapomeňte
Foto: Youtube.com
Popisek: Vlajka Islámského státu
reklama

Shaikh se narodil v Kanadě 29. září 1975. Chodil na školu Koránu a ve čtrnácti letech vstoupil do kanadského armádního programu pro mládež. Osobní krize ho dostala na Střední východ, sympatizoval s radikálním hnutím Tálibán. Po útoku z 11. září se jeho vidění světa změnilo, odjel studovat náboženství do Sýrie, kde se s pomocí svého mentora deradikalizoval a po dvou letech se vrátil zpátky do Kanady. Vstoupil do služeb kanadské tajné služby a pomáhal odhalovat extremisty. Je jedním z předních odborníků na extremismus. Přednáší na univerzitě v Liverpoolu.

Shaikh tvrdí, že Islámský stát může být poražen vojensky, to je podle něj nevyhnutelné. „Ideologie však přežije a radikálům zůstane pocit, že musí porazit Západ. Prostě i když je zničíte tam, mohou vás napadnout tady. To byl jejich cíl od samého začátku. I kdyby nebyl žádný Islámský stát, stejně by tyhle útoky podnikali,“ vysvětlil.

Existuje nějaký způsob, jak by se dal Islámský stát zničit komplexně včetně ideologie? „Nejlepší způsob je zabít jich tolik, kolik dokážete. Udělejte to, dokud jsou tam. Nečekejte, až přijdou do vašich zemí. Zadruhé, je třeba využít zpravodajců, aby se zastavili ti, kteří se snaží sem proplížit, ať už s uprchlíky, nebo díky různým pasům. A je dobré komunikovat s uprchlíky, mají často cenné zpravodajské informace, vědí, kdo do jejich skupiny nepatří,“ uvedl Shaikh.

Dokázali by se začlenit do západní společnosti mladíci z USA, Británie či Kanady, kteří se přidali k Islámskému státu, a teď by se chtěli zase vrátit? „V tomhle bych byl velice přísný. Vzal bych zpět jen ty, kteří odcestovali jako velice mladí a zůstali jen na chvíli, ti by se mohli začlenit do společnosti. Deradikalizaci na nikom nevynutíte. Musí chtít. Části jde pomoct, ale většině? Zapomeňte,“ uvedl Shaikh.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To je zlé. Ivan Trojan a elita: Diváci volají policii. A ptají se

20:21 To je zlé. Ivan Trojan a elita: Diváci volají policii. A ptají se

Český lev se letos obešel bez diváků v Rudolfinu. Ceremoniál nicméně proběhl před kamerami České tel…