Bývalý letec z Anglie: 40 let komunismu je tu stále znát. Až třetí generace to dá do pořádku

15.03.2014 14:06

Přesně sedmdesát pět let uběhlo od nacistické okupace. Plukovník a střelec někdejší 311. bombardovací perutě RAF Jaroslav Hofrichter se v rozhovoru pro server Lidovky.cz rozpovídal o zážitcích z doby druhé světové války i doby po ní.

Bývalý letec z Anglie: 40 let komunismu je tu stále znát. Až třetí generace to dá do pořádku
Foto: acr.army.cr
Popisek: JAS-39 Gripen vzdušných sil ČR

Hofrichterovi je letos 94 let, a jak prozradil, i přes některé zdravotní problémy se cítí dobře. „Ale srdce, to ujde, a výhoda je, že mi to myslí. To je nejdůležitější. Jak by to člověku nemyslelo, tak to může sbalit,“ uvedl Lidovkám.cz s úsměvem.

Zatímco na Brity a jejich podporu a péči o válečné veterány vzpomíná rád, při mluvení o současné české společnosti se neubránil kritice. Za současný stav podle jeho názoru může minulý režim, který změnil priority lidí, a bude prý trvat ještě dlouho, než se vše napraví.

„Dneska si dáte velký biftek, druhý vám ho závidí… Přísahám Bohu, 40 let komunismu je pořád znát. Až třetí generace to tady dá do relativně normálních kolejí, alespoň to je můj názor, možná nemám pravdu,“ prohlásil.

S penězi dnes máte všechno

Angličané jsou dle jeho názoru k cizincům velmi vstřícní, během války v jejich zemi žilo přes milion cizinců a přece nikdy neslyšel výraz „bloody foreigner“ (zatracený cizinec). V kontaktu s ostatními veterány v Anglii ale není, protože většina z nich již nežije.

A po čem ještě ve svém životě touží? „Aby lidi mluvili pravdu o všem, co bylo a je. Aby ti, co řvali - 'ať žije Gottwald, ať žije Zápotocký', co byli v akčních trojkách a dneska se nám ukazují, dělají ze sebe kdovíco, ať mluví. Ale v dnešní době, když máte peníze, máte všechno,“ míní Hofrichter.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nem

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prdlajs. Rozbijeme si hubu. U Jaromíra Soukupa to tentokrát odnesli Jiří Drahoš či Serena Williamsová

11:31 Prdlajs. Rozbijeme si hubu. U Jaromíra Soukupa to tentokrát odnesli Jiří Drahoš či Serena Williamsová

V novém Týdnu s Jaromírem Soukupem se na TV Barrandov moderátor, ředitel a vlastník v jedné osobě vě…