Bývalý náměstek ministra Kocourek neuspěl u soudu. Trest mu zůstal

10.07.2019 10:17

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost bývalého náměstka ministra školství Jana Kocourka v kauze sporné dotace pro European Medicine Association (EMA). Justice mu za zneužití pravomoci a porušení povinnosti při správě cizího majetku vyměřila tři roky vězení s podmínečným odkladem na čtyři roky. Ústavní soudci označili stížnost za zjevně neopodstatněnou, zjistila ČTK z usnesení v databázi soudu.

Bývalý náměstek ministra Kocourek neuspěl u soudu. Trest mu zůstal
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.
reklama

Kocourek ve stížnosti poukazoval na údajně vadnou právní kvalifikaci i na to, že se podle něj neprokázala motivace ani úmysl a že od začátku řízení bylo sporné, jakým jednáním měl trestné činy spáchat.

Ústavní soudci ale nezjistili žádné porušení základních práv. „Nelze dovodit ani excesivní odklon od zákonných zásad ovládajících postupy soudů v řízení ani od pravidel ústavnosti, traktovaných v judikatuře Ústavního soudu,“ stojí v usnesení.

Případem se loni zabýval také Nejvyšší soud. Kocourkovi trest potvrdil, ale zrušil verdikt nad komplicem, někdejším ředitelem ministerského odboru Miroslavem Vosykou. Podle předchozího rozsudku Městského soudu v Praze Vosyka dostal rok vězení s dvouletou zkušební lhůtou. Po zásahu Nejvyššího soudu projednal městský soud Vosykův podíl na trestném činu ještě jednou a uložil mu tři roky vězení s tříletým podmínečným odkladem.

Sdružení EMA podle obžaloby nemělo ve stanovách určenou jako hlavní cíl sportovní činnost, ani ji pravidelně a organizovaně nezajišťovalo. Také podle spisu nepůsobilo celostátně, navíc chtělo peníze pro akci, která se už konala.

Oba obžalovaní se hájili tím, že sdružení do svých stanov bod o sportovní činnosti doplnilo později, o dalších nedostatcích jim prý referenti neřekli.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tady máte důkaz, Romové. „Český Floyd“: Profesionál už se na to prostě nemohl dívat

11:34 Tady máte důkaz, Romové. „Český Floyd“: Profesionál už se na to prostě nemohl dívat

Může záklek na krk někoho udusit? Tuto otázku se rozhodl zodpovědět reportér ČT Richard Samko pro vš…