Bývalý politický vězeň z Ázerbájdžánu si stěžuje. Zeman prý přijel úplně nevhod

16.09.2015 17:23 | Zprávy

V roce 2014 uzavřela ázerbájdžánská vláda na 60 nevládních organizací i médií a mnoho aktivistů, nezávislých novinářů a obhájců lidských práv skončilo ve vězení nebo museli ze země odejít. V rozhovoru s ČTK to uvedl ázerbájdžánský novinář a bývalý politický vězeň Emin Milli, který v exilu vede nezávislou ázerbájdžánskou televizní stanici Meydan TV. Obdržel výhrůžky smrtí a ve vězení skončili i jeho příbuzní. Milli také zkritizoval současnou návštěvu českého prezidenta Miloše Zemana v Ázerbájdžánu. Načasování této cesty nemohlo být podle něj horší.

Bývalý politický vězeň z Ázerbájdžánu si stěžuje. Zeman prý přijel úplně nevhod
Foto: Radim Panenka
Popisek: Miloš Zeman a ázerbajdžánský prezident Ilham Alijev

Ázerbájdžán v čele s prezidentem Ilhamem Alijevem čelí dlouhodobé kritice kvůli nedodržování lidských práv. Například na začátku září byla v Baku odsouzena opoziční novinářka Chadídža Ismailová, která proslula odhalováním korupce ve vládních kruzích. Podle soudu byla usvědčena z daňových úniků, nezákonného podnikání a defraudace. Ve vězení má strávit 7,5 roku.

Milli poznamenal, že právě minulý týden přijal Evropský parlament nezávaznou rezoluci, ve které odsuzuje represe proti občanské společnosti v Ázerbájdžánu, vyzývá evropské představitele, zda není na místě zvážit nějaké sankce vůči osobám zapojeným do pronásledování lidí v zemi, a žádá propuštění všech aktivistů, politiků, obhájců lidských práv a novinářů. "Český prezident je tento týden v Ázerbájdžánu, jen několik dní poté. Načasování této cesty nemůže být horší, to je přesně problém, který vidím i u jiných evropských představitelů," řekl Milli, který byl v Praze hostem konference Forum 2000.

Mnohé vlády podle něj zastavily podporu občanské společnosti v jeho rodné zemi s odůvodněním, že by to těm konkrétním lidem v Ázerbájdžánu mohlo ublížit. "Myslím, že je to velmi pokrytecké a je to neudržitelná pozice. Navíc tím skutečným důvodem jsou ekonomické zájmy," řekl Milli. "Nejsem někdo, kdo podporuje politiku izolace. Souhlasím s tím, že vlády by spolu měly mluvit, ale za jakou cenu? Alijev říká lidem, jako je prezident Zeman, že když s nimi chtějí obchodovat, musí přestat podporovat občanskou společnost, nezávislé aktivisty a novináře. Tak to ale není. To, že děláte obchod, neznamená, že nebudete podporovat reformy, které jsou pro místní lidi prospěšné," dodal novinář, který byl v Ázerbájdžánu odsouzen za údajné výtržnictví, ve vězení strávil více než 16 měsíců a na svobodu se dostal i díky obrovské mezinárodní kampani. Více než dva roky žije v Berlíně.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

Mgr. Bc. Hubert Lang byl položen dotaz

migrace

Zajímalo by mě, jaký je ten váš zmiňovaný recept na migraci, když tvrdíte, že ,,my jako hnutí ANO říkáme, že máme svůj vlastní recept na pakt víz a migrace, na migraci jako celek." Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nešťastný den Nerudové. „Poučení“ hned po dvou tweetech

21:37 Nešťastný den Nerudové. „Poučení“ hned po dvou tweetech

Dva příspěvky publikovala europoslankyně Danuše Nerudová během posledních hodin na sociální sítě. V …