Bývalý poradce Václava Havla: Nebezpečí z Ruska je nyní velké

24.05.2015 9:03 | Zprávy

Nebezpečí válečného útoku z Ruska je teď velké, myslí si známý divadelník a bývalý poradce prezidenta Václava Havla Petr Oslzlý. Uvedl to v obsáhlém rozhovoru, který poskytl sobotní příloze Lidových novin Orientace. Zamýšlel se také nad tím, proč Poláci vidí ruský imperialismus, ale Češi ne. Vysvětlil, jaký je podle něj rozdíl mezi demokracií a komunismem, zavzpomínal, jak musel jeho otec splácet zařízení, které mu zničili po roce 1948 komunisté, co zachránilo Divadlo Husa na provázku, přestože jeho členové odmítli v roce 1977 podepsat tzv. Antichartu, nebo proč v roce 1968 neemigroval, i když měl nabídku divadelního angažmá v New Yorku.

Bývalý poradce Václava Havla: Nebezpečí z Ruska je nyní velké
Foto: Archiv
Popisek: Ilustrační foto

Na začátku rozhovoru se mluvilo o výročí konce druhé světové války a o tom, zda nám nyní nehrozí nějaký válečný konflikt. „Jako dítě jsem se obával Německa, z té strany již dávno nic nehrozí. Jako dospělý jedinec jsem naplno zažil válečný útok Sovětského svazu, tedy Ruska, a odtud je teď nebezpečí velké,“ uvedl.

Část české společnosti minimálně smýšlením kolaborovala s okupanty celých 40 let

Na otázku redaktorky Jany Machalické, jak je možné, že část české politické reprezentace takové nebezpečí ignoruje, když například Poláci vidí ruský imperialismus jasně, odpověděl: „V Polsku to bylo vždycky jasně vyhraněné. Básník Cyprian Norwid napsal, že krvavé povstání proti Rusům každých pětadvacet let je tradicí polské společnosti,“ konstatoval s tím, že u nás byla společnost rozdělena. Jedna část podle něj minimálně svým smýšlením kolaborovala s okupanty, a to ne dvacet, ale celých čtyřicet let. „Ruský vliv tady byl silný už od roku 1948. I když tu nebyli vojensky přítomni, naši společnost manipulovali skrze policejní a vojenské poradce,“ vysvětlil svůj názor na tento problém s tím, že v současnosti jde tedy pouze o pokračování vnitřního konfliktu společnosti, který ještě nebyl zažehnán.

Otec musel splácet stroje, které mu zničili komunisté

Zavzpomínal také na osud svého otce, který měl před rokem 1948 malou fabriku na vydělávání kůží a kožešnictví. Komunisté mu vše znárodnili. Rok předtím koupil nejnovější italské stroje na zpracování kůží, které komunisté po znárodnění odvezli do šrotu. Protože ale jako kožešník byl uznávaným odborníkem, dovolili mu dál pracovat v oboru. „V roce 1968 si ho státní kožedělný a kožešnický podnik Kara pozval jako poradce a on zde zjistil, že jejich vybavení se ještě zdaleka nedalo srovnat s těmi jeho stroji, které mu komunisti na začátku 50. let předepsali k náhradě, protože prý měl jako odborník jejich zničení zabránit,“ uvedl Oslzlý s tím, že jeho otec stroje splácel skoro dvacet let třetinou svého platu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Mgr. Vladimíra Ludková byl položen dotaz

Zbraně

Zaujal mě váš komentář ke zbraním. Máte naprostou pravdu, že kdo chce jakoukoliv zbraň použít třeba k zabíjení, že si ji nějak opatří - většinou nezákonně. Ale co mě zajímá je váš pohled na to, aby lidé mohli použít legální zbraň pro svou ochranu nebo ochranu majetku? Protože co vím, tak je většina ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Neschopnost nebo to někdo chtěl? Zdržené Dukovany jdou za vládou, odhalil profesor

18:29 Neschopnost nebo to někdo chtěl? Zdržené Dukovany jdou za vládou, odhalil profesor

Na konferenci o budoucnosti Evropy v měnícím se světě, kterou v Poslanecké sněmovně pořádali Radim F…