Bývalý straník TOP 09 promluvil. A Dominika Feriho rozhodně nechválil

09.04.2019 20:11

František Laudát býval členem ODS a po zrodu TOP 09 se přidal k tandemu Karla Schwarzenberga a Miroslava Kalouska. V roce 2017 však politiku opustil a teď už nad TOP 09 zlomil hůl. Raději se podívejte sami, co řekl o Dominikovi Ferim a svých dalších kolezích. Do této strany už by se prý nevrátil. V jedné věci se však topky zastal. Prý správně chápe, že je český národ závislý na kondici EU.

Bývalý straník TOP 09 promluvil. A Dominika Feriho rozhodně nechválil
Foto: Hans Štembera
Popisek: František Laudát
reklama

„Přemýšlel jsem, že bych se vrátil do politiky, ale zrovna do TOP 09 ne,“ prozradil v rozhovoru s Pavlem Štruncem pro Info.cz. „Měl jsem nabídku, jestli bych nezvážil návrat do ODS,“ dodal s tím, že by se tam nerad potkával s některými lidmi z dob Pavla Béma.  

Jako bývalý člen ODS je přesvědčen, že Václav Klaus mladší nikdy neměl být členem ODS. „Jeho způsob politiky nemá s ideály ODS co dělat,“ pálil Laudát do Klause ostrými slovními náboji.

Pokud jde o TOP 09, tato strana podle jeho názoru zcela promarnila svůj potenciál a svůj tah na branku v chuti provést nějaké reformy. Straně prý dnes schází étos, jakým disponovala v roce svého vzniku a nějakou dobu poté. Laudát uznává, že jako poslanec TOP 09 nese na tomto neblahém stavu spoluvinu. „Někteří lidé s lidoveckou minulostí, to je jiná skupina, než jsem byl já,“ dodal ještě.

Kalousek se měl dál věnovat otázkám státního rozpočtu. „Myslím si, že nikdo nerozumí státnímu rozpočtu tolik jako on. Myslím si, že tuto stranu promarnil příklonem na stranu toho liberalismu posunutému až příliš doleva. On měl šanci zažít svůj comeback voláním po odpovědnosti,“ konstatoval Laudát s poukazem na rozpočtovou odpovědnost.   

Důležitým předělem v české politice byla podle Laudáta uprchlická krize. Dnes i ty strany, skoro až extrémní, říkají to, co jsme chtěli my, to je řešení problému mimo Evropu, tvrdou ostrahu schengenského prostoru, dodržování dublinských zákonů, že má každá země právo si vybírat, koho si na své území pustí,“ popisoval plán TOP 09 na řešení uprchlické krize. Média však stranu líčila v jiných barvách a přišel tvrdý pád. „Leckdy prostě média nachytala na švestkách, takže z nás byli uděláni vítači. Dostali jsme nálepku vítačů,“ doplnil bývalý člen strany.  

Dnešní TOP 09 prý nemá žádný silný příběh, kterým by upoutala pozornost. Jen tápe. Slovenské volby přitom znovu potvrdily, že silné příběhy dokážou vyhrávat volby. TOP 09 přitom má určitou vizi budoucnosti, ale nedokáže ji prodat, a to je zásadní problém. Laudát má přitom za to, že ostatní strany nemají vizi vůbec, takže by TOP 09 mohla získat body, ale nezískala je.

Host nešetřil ani nejmladšího poslance Dominika Feriho. Ten sice zvedá zájem o politiku, ale TOP 09 neprospívá. „Zvyšuje ho tím, že voliči odcházejí k Pirátům,“ nešetřil tvrdými slovy Laudát. „Jedna věc jsou nějaké pózy na sociálních sítích, lidé to mají rádi, ale pak přijdete do Sněmovny a teď se tam máte hrabat v zákonech,“ dodal bývalý s odkazem na to, že Feri ještě studuje, ale politika, pokud ji děláte opravdu pořádně, je práce na plný úvazek. Bohužel ji prý čím dál víc poslanců bere spíš jako vedlejší zaměstnání. „A podle toho to vypadá,“ posteskl si Laudát. „Málo lidí si pročte zákony, které opravdu mění zákony lidí,“ pálil bývalý poslanec do Sněmovny jako celku.  

V jedné věci se však TOP 09 zastal. Tato strana prý dobře cítí, že naše budoucnost je v EU.

„Lidé tomu nevěří, protože podléhají dezinformacím a klamným věcem a je jedno, jestli je říká Václav Klaus mladší nebo Tomio Okamura. Na dvou třetinách toho negativismu je i Andrej Babiš. Lidé ve skutečnosti ani nevědí, co pro nás EU znamená. Málokterý z evropských národů je tak závislý na kondici EU jako Česká republika a český národ,“ zdůraznil Laudát.

Politici často házejí své vlastní problémy na Evropskou unii. Laudát ještě jako poslanec prosazoval zákon, který by jasně stanovil, že v legislativě má být stanoveno, co opravdu požaduje EU a co už si tam přidávají čeští politici, ale také úředníci. Jak politici, tak úředníci si prý v této věci často vymýšlejí.

„Zase už se zamlčuje lidem, že to, co tady denně lidem ztěžuje život, tak to jsou ryze české zákony. Ať už je to zbytečně komplikované stavební právo, ať to jsou daňové zákony, kdo může za tu džungli, EU? Já jsem se potkával s těmi eurokomisaři a oni mi říkali ‚proč jste papežštější než papež?‘ Babiš je ten, kdo zabránil zavedení jednotného inkasního místa. Lidé ho volí? Tak si teď běhejte po úřadech,“ rýpl si do voličů Laudát.     

Za Babišem prý navíc dnes stojí neefektivní státní správa, která projekty nedotahuje do konce. Babiš sice zvyšuje důchody, ale to by pravděpodobně dělaly i jiné vlády v čase ekonomického růstu, nejen ta Babišova.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co se dělo v Senátu. Držte se: Ohlušující ticho z Hradu. Hamáček mi lhal... Němcová ohromila: Ovlivnění českých prezidentských voleb Ruskem

18:16 Co se dělo v Senátu. Držte se: Ohlušující ticho z Hradu. Hamáček mi lhal... Němcová ohromila: Ovlivnění českých prezidentských voleb Ruskem

Senát ve středu večer schválil usnesení, které velmi ostře reagovalo na kauzu Vrbětice. Předcházela …