Bývalý zajatec Islámského státu: Prosit o milost je hloupost

10.03.2015 22:10 | Zprávy

Deset měsíců strávil francouzský novinář Nicolas Hénin v Sýrii v zajetí radikálů z organizace Islámský stát (IS). V rozhovoru, který zveřejnila televizní stanice BBC, promluvil o strachu ze smrti, o oblíbených televizních pořadech extremistů i o tom, že mnoho z cizinců v jejich řadách na Blízký východ podle něj původně odcestovalo s dobrým úmyslem.

Bývalý zajatec Islámského státu: Prosit o milost je hloupost
Foto: wikipedia
Popisek: Vlajka Islámského státu

Hénin se dostal do zajetí radikálů, kteří se tehdy ještě označovali jako Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL), na konci června roku 2013. Po dlouhých jednáních se dostal na svobodu v dubnu 2014. Francie za něj a jeho tři kolegy s největší pravděpodobností zaplatila výkupné, i když tuto informaci vždy popírala.

Naprostá závislost na svých věznitelích

"Prosit o milost je to nejhorší, co můžete udělat," uvedl Hénin v rozhovoru. "Je to hloupost, nikdy to nezkoušejte," dodal. Jedním z věznitelů novináře píšícího pro časopis Le Point byl údajně i Mohammed Emwazi přezdívaný světovými médii "džihádský John". Některé z Héninových spoluvězňů, například amerického novináře Jamese Foleyho, s největší pravděpodobností zavraždil právě Emwazi. Podrobnosti o jeho osobě ale Hénin v rozhovoru uvést odmítl ze strachu, že by tím uškodil svému bývalému spoluzajatci, britskému fotoreportérovi Johnu Cantliemu, který je stále v rukou radikálů.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: čtk, mp

Tomio Okamura byl položen dotaz

Preferenční hlasy

Dobrý den, jak si vysvětlujete, že víc hlasů dostal třeba pan Rajchl nebo i váš bratr? A vůbec, že jste ve volbách celkově jako strana oslabili? Kde je podle vás chyba? Uvažujete třeba o tom, že byste skončil jako předseda?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

I z vašich peněz. Ukrajině slíbili přes 240 mil. korun na souzení Putina

11:45 I z vašich peněz. Ukrajině slíbili přes 240 mil. korun na souzení Putina

Evropská unie se rozhodla financovat tribunál na souzení válečných zločinů Ruské federace na Ukrajin…