Byznys s řepkou do pohonných hmot bude pokračovat. Ťok ho původně chtěl omezit, ale pak změnil názor...

27.03.2019 21:52

Ministerstvo dopravy Dana Ťoka otočilo svůj názor ohledně novely zákona o ochraně ovzduší, která by v konečném důsledku mohla vést ke snížení množství žlutých polí s řepkou. Piráti v této novele navrhují, aby ze zákona vypadla povinnost přimíchávat do pohonných hmot biosložky první generace. Premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš je znám tím, že pod jeho holding Agrofert, nyní přenechaný ve svěřenských fondech, spadají firmy, které vydělávají právě na pěstování řepky. „Jde o to, vést válku s Andrejem Babišem bez ohledu na to, koho to poškodí,“ prohlásil k novele Ťok.

Byznys s řepkou do pohonných hmot bude pokračovat. Ťok ho původně chtěl omezit, ale pak změnil názor...
Foto: Ministerstvo dopravy
Popisek: Ministr dopravy Dan Ťok
reklama

Anketa

Pokud bude Babiš obžalován v kauze Čapí hnízdo, měl by odstoupit?

17%
83%
hlasovalo: 15310 lidí
Piráti navrhují, aby ze zákona vypadla povinnost přimíchávat do pohonných hmot biosložky první generace. Mezi ty patří vedle produktů z řepky třeba také palmový olej. Závazek, aby výrobci nafty nebo benzínu do roku 2020 snížili emise, by však zůstal zachovaný. „Novela by jim tedy umožnila využívat i jiné alternativy. My jim nezakážeme použít současné biosložky, jen jim bereme tu povinnost a dodavatelé postupně začnou využívat jiné možnosti. Tak jako tak totiž v budoucnu musejí snižování emisí řešit,“ vysvětlil smysl novely její autor, poslanec Pirátů Radek Holomčík.

„Cílem poslaneckého návrhu není zlepšit ovzduší, to je naprosté pokrytectví. Ve skutečnosti jde o to, vést válku s Andrejem Babišem bez ohledu na to, koho to poškodí,“ reagoval na tento návrh, na dotaz Aktuálně.cz, ministr dopravy Dan Ťok.

Plán přitom původně podpořily všechny opoziční poslanecké kluby, a dokonce taktéž i Ministerstvo dopravy. „Existuje již velké množství důkazů o tom, že biopaliva první generace se nepodílejí na snižování emisí skleníkových plynů, ba naopak,“ stálo tehdy v dnes již neplatném stanovisku Ministerstva dopravy.

„Ministerstvo dopravy dalo k poslanecké novele zákona o ochraně ovzduší původně skutečně kladné stanovisko, které jsem změnil. O žádný veletoč se nejedná, byl jsem několik dní v zahraničí a původní stanovisko podepsal náměstek, který mě zastupoval,“ vysvětlil Ťok, proč nakonec došlo k takovéto názorové otočce.

Fotogalerie: - Biopaliva opět ve sněmovně

Miroslav Kalousek jako zpravodaj novely zákona o b...
Jaroslav Faltýnek
Jan Volný
Senátor František Bublan jako předkladatel novely ...
Novela zákona předpokládá, že by obchody s prodejn...
Karel Fiedler

Ťok však i nadále prohlašuje, že přimíchávání biopaliv první generace je problematické. „Jejich používání je třeba postupně omezovat a nahrazovat je biopalivy druhé generace. Problém je, že to nelze udělat hned, a už vůbec ne přijetím tohoto návrhu zákona,“ napsal pro server Aktuálně.cz.

Své rozhodnutí Ťok vysvětluje, že má obavy, že pokud by Česko přistoupilo na nápad Pirátů, tak by nesplnilo závazek daný EU využívat v dopravě od roku 2020 deset procent energie z obnovitelných zdrojů: „To bez biopaliv první generace není možné. Kapacity pro výrobu biopaliv druhé generace u nás chybějí. Jedinou možností by bylo je dovážet.“

Fotogalerie: - Dan Ťok v křesle

Premiér Bohuslav Sobotka doprovodil nově jmenované...
Bývalý ministr dopravy Antonín Prachař
Premiér Bohuslav Sobotka se zdraví s odcházejícím ...
Ministr dopravy Dan Ťok
Premiér Bohuslav Sobotka na ministerstvu dopravy
Zaměstnanci ministerstva dopravy sledují příchod n...

Proti pirátskému návrhu jsou kromě Ťoka i premiér Andrej Babiš, KSČM a ČSSD. Babiš během interpelací ve Sněmovně prohlásil, že za biopaliva první generace neexistuje dostupná náhrada.

„Novelu nepodpoříme mimo jiné s ohledem na české zemědělce, se kterými je nutné tuto změnu řádně projednat,“ uvedl předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka, jenž trvá na tom, že se musí urychlit zavádění pro životní prostředí lepších biopaliv druhé generace, a chce požádat o urychlenou přípravu plánu přechodu na tato biopaliva.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: rak
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Chč*jí nám na hlavu!“ Voják by se zastřelil! Prymula terčem laviny hněvu

10:24 „Chč*jí nám na hlavu!“ Voják by se zastřelil! Prymula terčem laviny hněvu

„Tohle je strašnej prů*er,“ pravil sociální demokrat Michal Šmarda. Šéfa resortu zdravotnictví za hn…