ČEZ pomohl Australanům, zajímajícím se o české lithium. Měla by se z něj přestat dělat politika

16.07.2019 16:52 | Zprávy

Půjčka dvou milionů eur (51,2 milionu korun), kterou poskytne energetická skupina ČEZ australské firmě European Metals Holdings (EMH), je do značné míry politicky motivovaný tah. Uvedli to analytici, které dnes ČTK oslovila.

ČEZ pomohl Australanům, zajímajícím se o české lithium. Měla by se z něj přestat dělat politika
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Připomínka demolice bývalých důlních objektů na Cínovci.

ČEZ, ve kterém 70 procent vlastní stát, díky půjčce bude moci prozkoumat možnosti těžby lithia u Cínovce v Krušných horách. Podle analytiků by těžba lithia měla být odpolitizována a svěřena do rukou ekonomů. Akcie EMH na londýnské burze po oznámení zprávy dnes dopoledne prudce posílily.

„Angažmá ČEZ je třeba primárně chápat tak, že stát si jeho prostřednictvím snaží udržet kontrolu nad potenciální těžbou lithia. Z celé záležitosti se před volbami v roce 2017 stalo politikum. Současná vláda premiéra Babiše (ANO) nechce riskovat, aby veřejnost získala dojem, že potenciál cínoveckého lithia promrhává. Nebo že případnou těžbu přepouští zahraničním či zcela soukromým subjektům,“ uvedl analytik Czech Fund Lukáš Kovanda.

Aktivitu ČEZ je tak podle něj třeba vnímat s rezervou, jako politicky motivovaný tah. „Ovšem akcie EMH na londýnské burze po zveřejnění zprávy poskočily o více než 20 procent na nejvyšší úroveň od loňského března. V očích trhu se totiž aspoň krátkodobě zvyšuje pravděpodobnost, že se na Cínovci jednou opravdu začne těžit. To by cenu daných akcií zřejmě i mnohonásobně zvýšilo,“ doplnil Kovanda.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

ČEZ , ČTK , Havlíček , MPO , vláda , Kovanda , ANO , lithium

autor: mp

Jak se postavíte k výsledku voleb?

Budete respektovat vůli voličů a dáte šanci sestavit vládu tomu, kdo volby vyhraje? Řeší se teď třeba jmenování Babiše, který je trestně stíhaný, ale jestli to lidem nevadí a zvolí ho, neměl by dostat šanci sestavit vládu? A byl byste pro, aby trestně stíhaný člověk nemohl kandidovat? Třeba mě by to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zcela otevřený Orbán: Vyhlídka na evropské zemětřesení

20:40 Zcela otevřený Orbán: Vyhlídka na evropské zemětřesení

Viktor Orbán v rozhovoru shrnul, z čeho pramení evropské problémy a proč Evropa míří k porážce. Sám …