ČEZ si u Evropské komise stěžuje na bulharské úřady

29.03.2013 18:25 | Zprávy
autor: čtk, mp

Energetická společnost ČEZ poslala k Evropské komisi stížnost na bulharské úřady. Podle ČEZ mohou být některé kroky, které úřady podnikají v souvislosti s jednáním o možném odebrání licence české společnosti, v rozporu s bulharským i s evropským právem. Postup bulharských úřadů může podle ČEZ odporovat i volnému pohybu kapitálu a svobodě usazování, které jsou zakotveny v základních smlouvách Evropské unie. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová.

ČEZ si u Evropské komise stěžuje na bulharské úřady
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

"Byli jsme nuceni k tomuto kroku přistoupit vzhledem k tomu, že opakovaně čelíme negativním zásahům ze strany bulharských institucí. Požádali jsme Evropskou komisi o nezávislé posouzení celé situace s cílem zajistit našim bulharským společnostem objektivní a spravedlivé postupy," řekl ředitel divize distribuce a zahraničí ČEZ Tomáš Pleskač.

ČEZ se prý žádného pochybení nedopustil

ČEZ kritizuje především způsob zahájení jednání o odebrání licence ČEZ. K zahájení procedury dal popud bývalý bulharský premiér Bojko Borisov, k odebrání licence vyzýval také bulharský generální prokurátor. Podle ČEZ je takové jednání v rozporu s evropským právem, podle kterého může iniciativa k odebrání licence vzejít jedině od nezávislého regulačního úřadu.

ČEZ také uvádí, že výtky, jimž společnost čelí, podle bulharského práva nespadají mezi důvody pro odebrání licence. Takovými důvody jsou ohrožení bezpečnosti dodávek elektřiny, soustavné porušování licenčních podmínek, neplnění pokynů regulátora nebo poskytnutí nesprávné informace při žádosti o licenci. ČEZ je přesvědčen, že se žádného zásadního pochybení, které by k odebrání licence mohlo vést, nedopustil.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petr Macinka byl položen dotaz

Ústavní puč

Co tím přesně myslíte? Jak podle vás prezident násilně mění ústavní pořádky? Prezident přeci využil svého práva se obrátit na soud a ten nějak rozhodl, on přeci žádnou ústavu nemění, jen vlastně požádal o upřesnění, jak je myšlena, což je podle mě i dobře a snad pro příště budete jako politici věnov...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zase utekli“. Okamura potkal v Berlíně štáb ČT, má to natočené

20:31 „Zase utekli“. Okamura potkal v Berlíně štáb ČT, má to natočené

Předseda Poslanecké sněmovny Tomio Okamura (SPD) se v pátek 26. června 2026 během dvoudenní konferen…