ČEZ si u Evropské komise stěžuje na bulharské úřady

29.03.2013 18:25

Energetická společnost ČEZ poslala k Evropské komisi stížnost na bulharské úřady. Podle ČEZ mohou být některé kroky, které úřady podnikají v souvislosti s jednáním o možném odebrání licence české společnosti, v rozporu s bulharským i s evropským právem. Postup bulharských úřadů může podle ČEZ odporovat i volnému pohybu kapitálu a svobodě usazování, které jsou zakotveny v základních smlouvách Evropské unie. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová.

ČEZ si u Evropské komise stěžuje na bulharské úřady
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

"Byli jsme nuceni k tomuto kroku přistoupit vzhledem k tomu, že opakovaně čelíme negativním zásahům ze strany bulharských institucí. Požádali jsme Evropskou komisi o nezávislé posouzení celé situace s cílem zajistit našim bulharským společnostem objektivní a spravedlivé postupy," řekl ředitel divize distribuce a zahraničí ČEZ Tomáš Pleskač.

ČEZ se prý žádného pochybení nedopustil

ČEZ kritizuje především způsob zahájení jednání o odebrání licence ČEZ. K zahájení procedury dal popud bývalý bulharský premiér Bojko Borisov, k odebrání licence vyzýval také bulharský generální prokurátor. Podle ČEZ je takové jednání v rozporu s evropským právem, podle kterého může iniciativa k odebrání licence vzejít jedině od nezávislého regulačního úřadu.

ČEZ také uvádí, že výtky, jimž společnost čelí, podle bulharského práva nespadají mezi důvody pro odebrání licence. Takovými důvody jsou ohrožení bezpečnosti dodávek elektřiny, soustavné porušování licenčních podmínek, neplnění pokynů regulátora nebo poskytnutí nesprávné informace při žádosti o licenci. ČEZ je přesvědčen, že se žádného zásadního pochybení, které by k odebrání licence mohlo vést, nedopustil.

Koncová cena elektřiny je přísně regulována

"Jsme stále naprosto přesvědčení o tom, že jsme dodržovali a stále dodržujeme veškeré bulharské i evropské zákony. Poskytujeme plnou součinnost jak prokurátorovi či daňové správě, tak antimonopolnímu i energetickému regulačnímu úřadu, a očekáváme, že všechny tyto instituce budou rozhodovat zcela nezávisle a dle zákona," uvedl Pleskač.

ČEZ spolu s další českou firmou Energo-Pro a s rakouskou EVN čelí kritice značné části Bulharů, kteří je obviňují ze skokového zvýšení cen elektřiny. Dodavatelé elektřiny ale obvinění odmítají s poukazem na to, že koncová cena elektřiny pro spotřebitele je v Bulharsku plně regulovaná. Za zdražením podle nich stojí růst podpory pro obnovitelné zdroje energie, která je v koncové ceně elektřiny obsažena.

Bulharská prokuratura již koncem února zahájila zevrubnou kontrolu všech tří zmíněných firem, tedy ČEZ, Energo-Pro i EVN. Rakouská společnost už se proti postupu bulharských úřadů ohradila.

Bulharský regulační úřad by měl 16. dubna uspořádat veřejné slyšení, na jehož základě rozhodne, zda ČEZ odebere licenci.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Andrej Babiš byl položen dotaz

dobrý den, sdělte prosím, jak to bylo:

viz: https://aeronet.cz/news/sok-pred-vanoci-vsechno-je-jinak-podle-dokumentu-hlasovala-pro-globalni-kompakt-cela-ceska-vlada-nikdo-se-nezdrzel-hlasovani-a-nikdo-nebyl-proti-ministr-zahranici-tomas-petricek-rekl/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

16:50 Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

V Bruselu se začátkem týdne konala Konference o národním konzervatismu (NatCon), tu se bruselské úřa…