ČR by byla vstřícná k britské žádosti o odklad brexitu

15.03.2019 17:42

Česká republika by zaujala vstřícný postoj, pokud by Británie požádala o odklad svého odchodu z Evropské unie. Po jednání s rumunskou premiérkou Vioricou Dancilaovou, jejíž země nyní EU předsedá, to řekl premiér Andrej Babiš. Za nejlepší scénář vývoje označil, kdyby si Británie svůj odchod rozmyslela. Dancilaová uvedla, že rumunské předsednictví je připraveno na všechny scénáře. Preferovala by spořádaný brexit.

ČR by byla vstřícná k britské žádosti o odklad brexitu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Brexit, ilustrační koláž

„I když to teď tak nevypadá, doufám, že možná dojde ke druhému referendu a nakonec Británie zůstane v Evropské unii, to by byla nejlepší varianta i z hlediska českých zájmů,“ řekl Babiš. Za druhou nejlepší variantu považuje schválení vyjednané dohody o odchodu, kterou však britští poslanci už dvakrát odmítli. Pokud by se Británie rozhodla pro odklad vystoupení z EU, což ve čtvrtek britská Dolní sněmovna schválila, Česko by vůči požadavku bylo vstřícné.

Podle rumunské premiérky se musí nejprve vyjasnit situace v Británii. Vyjádřila stejně jako Babiš přesvědčení, že o dalším postupu bude jasno na summitu EU příští týden. Rumunské předsednictví je podle ní připraveno na všechny varianty vývoje. Pokud by se Londýn s EU na odkladu nedohodl, opustí Británie unii 29. března.

Babiš dnes na jednání s Dancilaovou podpořil i rumunskou snahu o vstup do schengenského prostoru bez vnitřních hraničních kontrol, podle něj jednání trvá už příliš dlouho. Vyslovil se také o užší spolupráci mezi Visegradskou skupinou, kterou tvoří Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko, a Rumunskem.

Dancilaová pozvala Babiše na návštěvu Rumunska. Premiér cestu do Bukurešti přislíbil, není ale zatím jasné, kdy by se uskutečnila.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dvojjazyčné politické školení po osmdesáti letech. Martin Koller primátoru Hřibovi poradil, co má s celou „havlérkou“ spáchat nyní

20:46 Dvojjazyčné politické školení po osmdesáti letech. Martin Koller primátoru Hřibovi poradil, co má s celou „havlérkou“ spáchat nyní

ROZBOUŘENÝ SVĚT MARTINA KOLLERA Martin Koller utrpěl v minulém týdnu opravdu nevšední zážitek- dvojj…