ČR hrozí příští rok měnová krize, varuje Nomura

21.11.2022 21:35

Největší japonská investiční banka Nomura varuje, že dalším třem zemím hrozí v důsledku narůstajících fiskálních a vnějších problémů v roce 2023 měnová krize, jsou jimi Česká republika, Rumunsko a Maďarsko, uvedla v pondělí agentura Bloomberg.

ČR hrozí příští rok měnová krize, varuje Nomura
Foto: pixabay.com
Popisek: Peníze, měna - ilustrační roto

Nomura zmíněné země varuje na základě analýzy osmi ekonomických ukazatelů, sem spadá krytí dovozu devizovými rezervami, reálné krátkodobé úrokové sazby, fiskální opatření a opatření běžného účtu, podle Damoklova indexu společnosti Nomura, který hodnotil zranitelnost 32 rozvíjejících se trhů vůči měnové krizi. Tato zranitelnost je u zmíněných zemí včetně Česka podle Nomury nejvyšší za uplynulých více než dvacet let, cituje z její zprávy agentura Bloomberg.

Maďarský forint patří v letošním roce mezi měny rozvíjejících se trhů s nejhoršími výsledky po pozastavení financování obnovy ze strany Evropské unie. Forint ztrácí od začátku roku vůči americkému dolaru skoro devatenáct procent.

Nomura v příslušné zprávě uvádí, že klesly i měny Rumunska a Česka, konkrétně koruna poklesla vůči dolaru o více než osm procent.

Ekonomická krize však kvůli pandemii koronaviru a také kvůli válce na Ukrajině trápí mnoho zemí, např. země afrického kontinentu. Server arabské televize Al-Džazíra popsal, jak zle na tom je kupříkladu Ghana. Ačkoli jde o velkého producenta kakaa i zlata, má zásoby ropy i zemního plynu, ale musí hradit tak vysoké splátky svých dluhů, že je těžce zkoušena.

Ghanská měna cedi se podle Al-Džazíry letos propadla o více než 40 procent, což ztížilo pozici dovozcům surovin i zpracovaných materiálů. Spotřebitelská inflace dosáhla v říjnu 21letého maxima 40,4 procenta v důsledku prudce rostoucích dovozních nákladů.

Ministr financí Kenneth Ofori-Atta je opozicí kritizován, že svou činností ještě ekonomickou krizi Ghany prohlubuje a sám z ní profituje. „Mimo jiné prostřednictvím nezákonných plateb a neetických smluv,“ napsal server.

Sám ministr parlamentu sdělil, že ekonomických obtíží všech obyvatel Ghany lituje, ale zdůraznil, že dělá vše pro to, aby se současnou krizi podařilo překonat.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Zbyněk Stanjura byl položen dotaz

Oddluženi

Dobrý den proč nemají občané stejné podmínky jak firmy co jdou do insolvence ?? Proč nestačí splatit 30% dluhu do 7 let ??

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Havel-Pavel? Aplauduje se lidem, kteří stáli proti Havlovi!“ Hořký vzkaz voličům generála. Podepsána Natálie Kocábová

21:48 „Havel-Pavel? Aplauduje se lidem, kteří stáli proti Havlovi!“ Hořký vzkaz voličům generála. Podepsána Natálie Kocábová

Poté, co hudebník Michael Kocáb odsoudil, že o křeslo prezidenta bojují osobnosti s komunistickou mi…