ČSSD bude chtít víc peněz na školství a sociální služby

30.11.2017 13:17

Sociální demokraté budou při projednávání státního rozpočtu navrhovat doprovodné usnesení, které by vládu vyzvalo k postupnému zvyšování výdajů do školství v letech 2019 až 2021. V rozpočtu na příští rok budou chtít navýšit peníze na sociální služby. Zprávu přinesla ČTK.

ČSSD bude chtít víc peněz na školství a sociální služby
Foto: Hans Štembera
Popisek: ČSSD, ilustrační foto

Na dnešní tiskové konferenci to řekla bývalá ministryně školství a poslankyně ČSSD Kateřina Valachová a poslanec ČSSD Roman Onderka. Ministerstvo školství má v návrhu rozpočtu na příští rok téměř 176 miliard korun.

Cílem má podle Valachové být, aby průměrný plat učitele v roce 2021 představoval 130 procent průměrné hrubé mzdy. „Sněmovna podporuje postupné navyšování výdajů kapitoly ministerstva školství určené prioritně pro předvídatelné a transparentní financování regionálního školství a také veřejných škol s cílem zajistit stabilitu vzdělávací soustavy a zvyšování kvality vzdělávání,“ má znít návrh doprovodného usnesení. Vláda by to podle něj měla zohlednit ve výdajových rámcích. Sněmovna by také měla podle návrhu ČSSD doporučit vládě, aby od 1. září příštího roku zvýšila platy učitelů o 15 procent a ostatních pracovníků ve školství nejméně o deset procent.

„Domníváme se jako sociální demokraté, že toto je nutné,“ řekla Valachová. Očekává, že hlasování o tomto návrhu bude hladké napříč kluby.

Její stranický kolega a člen rozpočtového výboru Roman Onderka uvedl, že ČSSD předloží nejméně tři pozměňovací návrhy přímo k rozpočtu, které se budou týkat zajištění sociální péče. Jde podle něj o návrhy, které jsou ve shodě s asociací krajů, odborovými svazy i poskytovateli. Navýšení kapitoly ministerstva práce by mělo činit 3,5 miliardy korun. Ministerstvo má už ve vládním návrhu k dispozici nejvyšší částku ze všech kapitol, více než 588 miliard korun. ČSSD si od tohoto návrhu slibuje mimo jiné zajištění personální stability v systému sociálních služeb.

Návrh státního rozpočtu připravila dosluhující koaliční vláda, složená právě z ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL. Schvalovat ho bude ale Sněmovna složená z nových poslanců.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Skoro jsem umřel. Ale velký lockdown už ne.“ Překvapí vás, kdo tohle řekl

22:10 „Skoro jsem umřel. Ale velký lockdown už ne.“ Překvapí vás, kdo tohle řekl

Lídři Královéhradeckého kraje, sedmi kandidátek na základě průzkumu volebního potenciálu pro ČT, se …