ČSSD by musela vládnout s komunisty, připustil Dienstbier

02.04.2012 21:02

Jiří Dienstbier připustil, že kdyby ČSSD zvítězila v parlamentních volbách a chtěla by sestavovat vládu, musela by „tiše“ spolupracovat s komunisty. Nic jiného by jim prý nezbylo.

ČSSD by musela vládnout s komunisty, připustil Dienstbier
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor za ČSSD Jiří Dienstbier

"Bohumínské usnesení je historický dokument. Ale je pravda, že není většinová vůle v ČSSD vytvořit vládu s komunisty. Zřejmě by přicházelo v úvahu pokusit se sestavit menšinovou vládu a sehnat pro ni podporu ve sněmovně od komunistů. Pravděpodobně by nám nic jiného nezbylo," uvedl Jiří Dienstbier v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Chtěl by ale, aby se volby do sněmovny konaly dříve než až v roce 2014. "Teď by byla vhodná příležitost uskutečnit tyto volby zároveň se senátními a krajskými na podzim. Ale myslím, že vládní strany budou křečovitě držet vládu za každou cenu. Pro Věci veřejné by to byla okamžitá smrt a odchod do nicoty a situace není příznivá ani pro další dvě vládní strany," prohlásil.

Dienstbier bude možná kandidátem sociálních demokratů na prezidenta – rozhoduje se mezi ním a Janem Švejnarem. Podle něj by největší problém Česka, do kterého by se vložil nový prezident, byla zahraniční politika. „Konkrétně vztah k Evropské unii, což už vlastně ani není klasická zahraniční politika. Myslím, že nevyjasněnost naší pozice k Evropské unii nás velmi významně poškozuje i u všech další evropských partnerů.“

Připustil však i problém samotné ČSSD. „Největším problémem českých stran je pasivita společnosti, ať už samotných členských základen, nebo obecně neochota vstupovat do veřejného prostoru, do politiky. Největším problémem je malý počet aktivních lidí v politických stranách,“ dodal Dienstbier.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pan

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Schwarzenberg: Hospodářství funguje, všichni zbohatli. Starý průmysl musel skončit

13:05 Schwarzenberg: Hospodářství funguje, všichni zbohatli. Starý průmysl musel skončit

Jedním z hlavních témat interview s emeritním předsedou TOP 09 byla osoba Václava Havla. Dle Karla S…