ČSSD chce nulovou daň na léky. Zlevnilo by je to o pětinu

16.08.2013 8:21

S blížícími se volbami ladí sociální demokracie svůj volební program. Hospodářským novinám ekonomický expert ČSSD Jan Mládek potvrdil, že uvažují o nulové daňové sazbě na léky. To by zlevnilo léky a zdravotnické pomůcky o pětinu.

ČSSD chce nulovou daň na léky. Zlevnilo by je to o pětinu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Stínový ministr financí Jan Mládek.

„Debatujeme o tom, že by byly léky a zdravotnické potřeby úplně osvobozeny od daně,“ řekl HN Jan Mládek. Taková operace by prý okamžitě uspořila nemocnicím a pojišťovnám až deset miliard ročně.

Plán osvobodit léky od DPH má podle HN podporu i u ekonomů. „Není důvod zatěžovat daní léky nebo prostředky, jejichž ceny i marže jsou regulované. Stát tak vlastně platí sám sobě, ve zdravotnictví se ale přitom dál přitahují šrouby,“ řekl Miroslav Zámečník, který měl na starosti zdravotnictví v NERVu.

Kvůli tomu, že se v posledních dvou letech DPH dvakrát zvyšovala, jsou v napjaté situaci nejen nemocnice, ale především Všeobecná zdravotní pojišťovna. HN upozorňují na to, že přesun deseti miliard ze státního rozpočtu by tak svým způsobem suploval plánované zvýšení platby za státní pojištěnce, na které kvůli střídání vlád a rozpuštění sněmovny nedošlo.

Plán má ovšem velkou překážku, kterou je nutnost vyjednat daňovou výjimku s Bruselem. A to je prý podle mnohých velmi těžké.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dkr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Manipulace jak prase? Kauza Feri: Nová svědectví

7:54 Manipulace jak prase? Kauza Feri: Nová svědectví

Kauza Feri dostává nové obrysy. Vladimír Hromádko starší vypovídal jak pro televizi Prima, tak pro S…