ČSSD má problém s financováním kampaně. Hrozí pokuta až sto tisíc

16.12.2019 22:45

Sociální demokraté se dostali do křížku s Úřadem pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí. Ten ve svém kontrolním protokolu uvádí, že zjistil, že ČSSD nevykázala všechny náklady kampaně do sněmovních voleb v roce 2017. Straně tak nyní hrozí pokuta až ve výši 100 000 korun. V účetnictví ČSSD podle nálezu chybělo až 1 486 000 korun, které zaplatila za projekt Česko 20+. Místopředseda sociální demokracie Ondřej Veselý se závěry kontroly nesouhlasí a předjímá, že se sociální demokraté budou proti závěrům úřadu bránit u soudu. Na kauzu upozornil server iROZHLAS.cz.

ČSSD má problém s financováním kampaně. Hrozí pokuta až sto tisíc
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Hamáček
reklama

Anketa

Chcete, aby Mikuláš Minář vstoupil do politiky?

4%
96%
hlasovalo: 18191 lidí
Projekt sociálních demokratů nazvaný 20+ zahrnoval webovou stránku, debaty s politiky i billboardy. ČSSD za projekt podle protokolu dohledového úřadu zaplatila zhruba tři miliony korun. Z velké části se jednotlivé akce odehrály během oficiální kampaně před sněmovními volbami v roce 2017. „Najít směr pozitivního vývoje České republiky v klíčových oblastech života v příštích 20 letech,“ psala o projektu Česko 20+ před dvěma lety samotná ČSSD.

„Byl to projekt, který v řadě ohledů naplnil znaky volební kampaně. S občany nad jejich názory diskutovali čelní představitelé strany, a to v desítkách měst, v pronajatých sálech. V těchto sálech byly umístěny propagační předměty ČSSD,“ vysvětlil člen Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí Jan Outlý. ČSSD sama do nákladů volební kampaně zahrnula zhruba 300 000 korun, které za projekt zaplatila. Podle kontrolorů to ale mělo být o téměř milion a půl víc. Strana taky hradila některé faktury z jiného než volebního účtu. Úřad napočítal tři provinění.

„Podobně jako u ostatních kontrolovaných stran je nyní na úřadu, jakou cestu dalšího řízení zvolí. Může jít buď o klasické správní řízení, nebo zadání příkazu o uložení pokuty. Případnou výši sankce nyní nemůžeme blíže specifikovat, nicméně úřad se bude držet v rozmezí, které mu stanovuje zákon,“ vysvětlila další postup mluvčí dohledového úřadu Linda Hrubešová, co bude nyní následovat.

ČSSD proti závěrům kontrolorů podala námitky s tím, že projekt s kampaní nesouvisel. Jeho cílem prý nebylo tlumočení slibů strany, přesvědčování občanů ani „vdmychávání“ představ. Strana se tak má podle svého místopředsedy Ondřeje Veselého obrátit se žalobou na správní soud. Případnou pokutu by ale prý zaplatila.

Jak server iROZHLAS.cz dodává, tak dohledový úřad o kontrole u šesti stran v souvislosti s kampaní do sněmovních voleb v roce 2017 informoval již na jaře. Kromě ČSSD, ODS a SPD se to týkalo ANO, Realistů a Zemanovců. U těchto politických subjektů nejsou zatím závěry hotové. U hnutí SPD úřad zjistil 17 pochybení, u ODS 12 nedostatků. Kvůli vyšším než původně uvedeným nákladům jsou celkové výdaje za volební kampaň u ČSSD necelých 87 milionů korun. Limit je u sněmovních voleb 90 milionů. Nová pravidla poprvé platila právě před posledními volbami do Sněmovny.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: rak
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To chvilkaře zklame! Xaver vytáhl projev o situaci v ČT. A radoval se

19:25 To chvilkaře zklame! Xaver vytáhl projev o situaci v ČT. A radoval se

Moderátor Luboš Xaver Veselý na svém Facebooku sdílel videa s názory na jeho zvolení do Rady České t…