ČSSD na severu Moravy prý ovládá vlivný podnikatel. Zajímá se o to už i protikorupční policie

18.05.2014 14:03

Vlivný ostravský podnikatel Martin Dědic si podle Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) ovládá velkou část sociální demokracie v severomoravské metropoli. Napsal o tom na svém webu týdeník Euro.

ČSSD na severu Moravy prý ovládá vlivný podnikatel. Zajímá se o to už i protikorupční policie
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanec za ČSSD Adam Rykala

Situaci v ostravské ČSSD musel přijet řešit premiér a předseda strany Bohuslav Sobotka. Na začátku května se v restauraci Moravská chalupa poblíž Stodolní ulice sešel s krajským předsedou ČSSD a hejtmanem Miroslavem Novákem, poslancem Adamem Rykalou a starostou Ostravy-Poruby Lumírem Palyzou.

Přijel Sobotka do Ostravy uklidňovat situaci? Údajně se schůzka týkala komunálních voleb

Euro už dříve vyvolalo v ČSSD poprask, když napsalo o vazbách Nováka a Palyzy na Martina Dědice. Sobotka údajně přijel uklidnit situaci. Rykala ale tvrdí, že nešlo o vážnou schůzku.

„Schůzka byla o tom, že bychom chtěli spolupracovat jako vedení města, vedení kraje i s vládou. Pan předseda si přeje, aby sociální demokracie uspěla na podzim v komunálních volbách. Nelíbí se mu ale, že někteří členové ČSSD, kteří neuspěli v primárkách a nejsou na kandidátkách, se vyjadřují hanlivě do médií proti sociální demokracii,“ vyjádřil se Rykala pro deník Právo.

Rykalovy vazby na podnikatele Dědice – zaměstnání a časté telefonáty

Rykala mluvil hlavně o primátorovi Ostravy Petru Kajnarovi, který se před časem rozhádal se špičkami tamní ČSSD. Sám poslanec má přitom máslo na hlavě kvůli kontaktům na podnikatele Dědice.

V minulosti totiž Rykala pro Dědice několik měsíců pracoval ve společnosti Business Advisor. Za práci, která trvala od ledna do května 2010, dostal 40 tisíc korun. Podle týdeníku Euro si pak Rykala s Dědicem velice často telefonovali. Od května 2012 do srpna 2013 si volali 508krát.

Rykala se také snažil u Dědice vyjednat invalidní důchod pro zastupitelku Ostravy-Jih a tchyni Evu Patráškovou. V SMS zprávách, které sledovali policejní vyšetřovatelé, například stálo: „Kdyby jí ten důchod vzali, tak se ona vykašle na politiku a rozpadne se mu organizace v Ostravě.“

Dědic prý vzápětí telefonoval řediteli Městské nemocnice v Ostravě, aby zjistil, zda nemá známého na posudkovém oddělení. 

Dědic dostával interní zprávy od mluvčího ostravské nemocnice

Policie také sledovala komunikaci s bývalým mluvčím ostravské nemocnice Jiřím Maléřem. Dědic od něj získával interní materiály zdravotního zařízení. V hovoru ze srpna 2012 se Dědic rozčílil, že ředitel nemocnice Nykel neposlouchá jeho pokyny ohledně společnosti e-Centre spravující elektronické aukce.

Později je Dědic s prací Maléře nespokojený a vyzývá ho, aby podal výpověď. Ředitel Nykel i ekonomický náměstek Petr Šmíd jsou z toho v šoku a nechápou důvody, proč mluvčí končí. Za Maléře se pak u Dědice přimlouvá náměstkyně primátora Simona Piperková. Spor se táhne dva měsíce.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vfe

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zeman? Zásadní informace, jde o Čínu. Zasvěcený muž promluvil

14:07 Zeman? Zásadní informace, jde o Čínu. Zasvěcený muž promluvil

V Prostoru X poreferoval o Číně a vztazích s Českou republikou bývalý zpravodaj ČT z Číny Tomáš Etzl…