ČSSD povede debatu o tom, kdo ji vyvede z propasti

17.11.2017 9:54

Rozhodovat o formátu a termínu mimořádného sjezdu, který zvolí nové vedení po volebním neúspěchu, a schvalovat návrh rozpočtu strany pro příští rok bude tuto neděli širší vedení ČSSD, píše ČTK.

ČSSD povede debatu o tom, kdo ji vyvede z propasti
Foto: Hans Štembera
Popisek: ČSSD, ilustrační foto
reklama

Ústřední výkonný výbor (ÚVV) sociální demokracie by měl na zasedání v Hradci Králové také zahájit diskusi o změnách stanov, které by podle představ úřadujícího šéfa strany Milana Chovance měly ČSSD zbavit současné těžkopádnosti.

ČSSD v letošních volbách obhajovala 20,45 procenta, ale získala jen 7,27 procenta hlasů, což pro dosud nejsilnější stranu Sněmovny znamená 15 mandátů v dolní parlamentní komoře. Současné vedení chce ČSSD dovést do sjezdu a umožnit volbu nových lídrů. Chovanec původně hovořil o přímé volbě, předsednictvo strany však podpořilo variantu, podle které by šéfa vybrali standardně delegáti sjezdu. Padla zřejmě také možnost, aby kandidátem byl nestraník. Vyžadovalo by to změnu stanov, ke které může přistoupit jen sjezd.

Předsednictvo vyslyšelo výzvy z krajů a místo plánovaného dubna navrhuje ústřednímu výboru, aby se sjezd konal 18. února. I termín by však mohl v Hradci být předmětem debaty. Zatímco například Královéhradecký kraj podle tamního předsedy Jana Birkeho podporuje 18. únor, poslanec Jaroslav Foldyna ČTK napsal, že bude tlumočit požadavek ústecké ČSSD, aby se sjezd konal o týden později a byl dvoudenní, stejně jako sjezd letos na jaře v Brně. Také jihočeský poslanec ČSSD Ondřej Veselý podporuje dvoudenní variantu.

Předsednictvo strany schválilo vyrovnaný rozpočet na příští rok

Únorový sjezd i nedělní ústřední výbor se s ohledem na úbytek financí kvůli horším volebním výsledkům konají v Hradci Králové, kde ČSSD ve vlastních prostorách ušetří na nájemném. Veselý navrhne, aby si v případě dvoudenního sjezdu delegáti sami platili ubytování. Strana by se podle jeho přestav měla politicky rozkročit. „Jeli jsme levicovým mainstreamem a opustili jsme voliče nalevo od něj, ale i ty ve středu,“ řekl Veselý ČTK. Ve vedení by podle něj měli být lidé, kteří osloví všechny tyto typy voličů.

Poslanec a bývalý primátor Brna Roman Onderka, kterého brněnská ČSSD vyzvala ke kandidatuře do vedení strany, by byl pro přímou volbu. „Stále ještě doufám, že se ČSSD prostřednictvím právě ÚVV odhodlá k přímé volbě nového předsedy ČSSD,“ sdělil ČTK. Ostravská ČSSD navrhuje, aby skončilo nejen nejužší vedení, ale volily se i širší centrální orgány strany.

Místopředseda ČSSD i poslaneckého klubu strany Birke míní, že by se výbor měl soustředit především na zachránění značky ČSSD. „Diskuse bude o tom, kdo minimálně na rok převezme odpovědnost za sociální demokracii. Mým favoritem je Milan Chovanec, tím jsem se nikdy netajil. Pokud se ale budeme přetahovat o jména, tak to bude špatně. V tuto chvíli je potřeba zachránit značku,“ řekl Birke.

Předsednictvo strany před dvěma týdny schválilo vyrovnaný rozpočet na příští rok. Výdaje a příjmy mají podle návrhu, kterým se bude také zabývat ústřední výbor, dosáhnout 137 milionů korun. Volební výsledek znamená pro sociální demokracii výpadek zhruba 200 milionů korun v rozpočtu, uvedl dříve Chovanec.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

,,Šest let jsem nebyl u Moravce." Okamura vyděsil. Odpálil bitku o ČT

10:44 ,,Šest let jsem nebyl u Moravce." Okamura vyděsil. Odpálil bitku o ČT

Poslanecká sněmovna měla v úterý volit členy Rady České televize. Jenže nakonec na volbu nedošlo, kd…