ČSSD shání podporu pro vznik vyšetřovací komise k fotovoltaice

11.04.2013 16:49

Opoziční ČSSD shání ve Sněmovně podporu pro vznik vyšetřovací komise k fotovoltaice. Předseda frakce Jeroným Tejc dnes novinářům řekl, že jednat odmítá jen klub TOP 09 a Starostů. O návrhu na založení komise budou poslanci jednat na květnové schůzi. Zařazení bodu na minulou schůzi dolní komory kluby ODS a TOP 09 a Starostů vetovaly.

ČSSD shání podporu pro vznik vyšetřovací komise k fotovoltaice
Foto: Hans Štembera
Popisek: Stínový ministr vnitra za ČSSD Jeroným Tejc
reklama

Občanští demokraté se podle šéfa jejich poslanců Marka Bendy v principu komisi nebrání, debatu s dalšími kluby povedou. "Byli bychom neradi, aby komise vedla jenom k tomu, že dojde k zatemnění a odbočení od problému," řekl dnes ČTK Benda. Připomněl zároveň mínění premiéra a stranického předsedy Petra Nečase, podle kterého by se měly fotovoltaikou zabývat zejména bezpečnostní složky státu.

Komise by se měla podle představ ČSSD zabývat postupem Energetického regulačního úřadu i vlád. Měla by mimo jiné uvést, kdo nese za "vysoký účet" za solární elektřinu odpovědnost a rozkrýt skutečné vlastníky slunečních elektráren. Předseda sněmovního hospodářského výboru Milan Urban (ČSSD) dokonce soudí, že pokud komise nebude zřízena a situaci neobjasní, stát by měl zastavit vyplácení dotací solárníkům.

Elektřinu ze solárních elektráren musí distributoři vykupovat výrazně dráže, než za kolik ji potom prodají. Rozdíl cen se pak projevuje v konečných cenách spotřebitelům. Lidé nyní v ceně elektřiny platí za obnovitelné zdroje 583 Kč/MWh. Kromě toho stát letos odvádí z rozpočtu na podporu obnovitelných zdrojů 11,7 miliardy korun. Energetický regulační úřad má podle předsedkyně Aleny Vitáskové podezření, že jeho bývalí pracovníci postupovali při stanovování výkupních cen fotovoltaické elektřiny zřejmě nezákonně. Škody podle ERÚ mohou být v řádu desítek miliard korun. Sama Vitásková ale čelí obvinění z napomáhání trestnému činu zneužití pravomocí úřední osoby kvůli údajně podvodnému získání licence na dvě fotovoltaické elektrárny na Chomutovsku na konci roku 2010.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nem, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Volný vystoupil. Všichni v šoku: Organizovaný zločin! Chystá se provokativní umrtí pacientů... Tady se vyrábí další Breivik, jestli někomu rupne v kouli. Varuji vás

17:15 Volný vystoupil. Všichni v šoku: Organizovaný zločin! Chystá se provokativní umrtí pacientů... Tady se vyrábí další Breivik, jestli někomu rupne v kouli. Varuji vás

Poslanec Lubomír Volný dnes opět na plénu Poslanecké sněmovny hovořil bez roušky. Mluvil mimo jiné o…