ČSSD trvá na svém. Jediným řešením jsou předčasné volby

17.07.2013 10:13

Šéf sociální demokracie Bohuslav Sobotka zopakoval stanovisko své strany, které je stále neměnné: Jediným řešením současné politické krize je rozpuštění Poslanecké sněmovny a následně předčasné volby, z nichž vzejde nová dolní komora a vláda mající ve sněmovně pevnou podporu.

ČSSD trvá na svém. Jediným řešením jsou předčasné volby
Foto: Hans Štembera
Popisek: V hotelu Olšanka zasedal ÚV ČSSD. Šéf ČSSD Sobotka zatím neprozradil složení nové stínové vlády

"Je třeba upozornit, že tuto krizi způsobila pravicová vláda, která nebyla schopna unést svoji odpovědnost, nebyla schopna dobře spravovat Českou republiku a nakonec se rozpadla," řekl Sobotka na tiskové konferenci před zahájením mimořádné schůze, kterou jeho strana vyvolala.

Sobotka upozornil, že vzhledem k tomu, že kromě politické krize se Česká republika potýká také s hospodářskou recesí, vysokou nezaměstnaností a také tím, že chybí některé důležité zákony, je nutné sestavit vládu, která bude mít demokratickou legitimitu a hlavně jasnou podporu na půdě Poslanecké sněmovny.

Návrat pravicové koalice je vyloučen

"Nemyslíme si, že je možné vrátit do hry pravicovou koalici ODS a TOP 09, jako by se nic nestalo. Jen připomínám, že vláda Petra Nečase na konci svého působení už zcela ztratila důvěru veřejnosti. Ani její návrat nemůže znamenat obnovu důvěry občanů v politiku. Potřebujeme, aby se lidé mohli ztotožnit s novou vládou, s novým parlamentem," prohlásil šéf ČSSD.

Jedinou alternativou k rozpuštění sněmovny jsou prý další pokusy o sestavování vlády. Ani to ale podle Sobotky není řešením. "My jsme přesvědčeni, že pokud projdeme martýriem dvou, tří pokusů sestavování vlády, povede to k ještě většímu znechucení lidí z politiky. Chceme proto apelovat také zejména na pravicové strany, aby se nebály předčasných voleb, aby vyšly vstříc občanům a podpořily hlasování o rozpuštění sněmovny," vyzval Sobotka.

Přidal také ujištění, že všichni poslanci sociální demokracie budou prosazovat nové volby do sněmovny, budou prosazovat rozpuštění sněmovny, aby si veřejnost mohla zvolit své nové poslance.

Zaorálek se rozohnil

Slovo si vzal také místopředseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek, který se vyjádřil k rozhodnutí Nejvyššího soudu o zproštění stíhání trojice exposlanců ODS. Rozhořčily ho zejména výroky Petra Nečase a Marka Bendy na adresu policie a státních zástupců. Jejich chování označil dokonce za útok na podstatu právního státu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: adr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na toto se posaďte. Expert: Je to nevyhnutelné. Válka s muslimy! Začne to v jižní Francii a bude se to šířit...

19:50 Na toto se posaďte. Expert: Je to nevyhnutelné. Válka s muslimy! Začne to v jižní Francii a bude se to šířit...

Bezpečnostní analytik Lukáš Visingr varuje, že v příštích letech začne hned několik válečných konfli…