ČSSD vybere kandidáta na prezidenta na tajném uzavřeném konkláve

08.02.2012 7:23

Na dnešním jednání horní parlamentní komory záleží, zda si lidé budou volit prezidenta v přímé volbě, nebo zda zůstaneme u prezidentské volby nepřímé. Opoziční ČSSD má v Senátu většinu a fakticky tedy vše stojí na rozhodnutí jejich zákonodárců. Platí také, že ČSSD dosud nepředstavila svého prezidentského kandidáta. Zřejmě ho vybere na tajném uzavřeném jednání kdesi mimo Prahu, o kterém se už teď v kuloárech mluví jako o konkláve. Informuje o tom dnešní MF Dnes.

ČSSD vybere kandidáta na prezidenta na tajném uzavřeném konkláve
Foto: Hans Štembera
Popisek: Programová konference ČSSD
reklama

Členové největší opoziční strany bude mít oproti ostatním stranám jistou výhodu, budou při výběru kandidáta vědět, zda hledají člověka do přímé či nepřímé volby. Tato výhoda se ČSSD jistě hodí, protože historie ukazuje, že otázka prezidentského kandidáta bývá pro ČSSD osudová. Stačí si vzpomenout na volbu Miloše Zemana, která ČSSD vnitřně rozštěpila. Teoreticky lze podobné štěpení očekávat i tentokrát. Část ČSSD podporuje Jana Švejnara, který v roce 2008 neuspěl v souboji s Václavem Klausem, ale druhá část strany by na Hradě radeji viděla expremiéra Jana Fischera.

Přímá volba jako drahé chaotické dovadlo

"Vedení strany vyjede na víkend na tajné místo mimo Prahu, kde se zavře, aby dospělo k užšímu výběru kandidátů. Na rozdíl od papežské volby v Sixtinské kapli se však zatím asi neshodnou na jednom jménu. Pak by mohlo následovat vnitrostranické referendum,“ píše deník.

V této souvislosti je třeba dodat, že předseda Senátu Milan Štěch sice věří v zavedení přímé volby, ale upozorňuje na jedno riziko. Dosud totiž není připraven zákon upravující technické parametry volby a hrozí, že se ho nepodaří schválit do jara příštího roku, kdy končí funkční období současné hlavy státu. Možná se tak z nákladné přímé volby stane chaotické divadlo.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bobošíková? Tak to je otevřené vyhlášení války, bije na poplach senátor Smoljak. Zpražila jej novinářka ze slavné rodiny

22:11 Bobošíková? Tak to je otevřené vyhlášení války, bije na poplach senátor Smoljak. Zpražila jej novinářka ze slavné rodiny

Novinářce Lucii Groene Odkolek ruply nervy nad facebookovým výlevem senátora Davida Smoljaka (STAN),…