ČT lezla na zahradu. Smazat a odškodnit, řekl soud. Šlo o politiku

18.06.2024 4:39 | Zprávy

Česká televize prohrála soud. Musí zaplatit odškodné a vymazat problematicky získané záběry občana, kterého začala bez souhlasu v soukromí natáčet. ParlamentnímListům.cz to potvrdil Jindřich Rajchl, právník poškozeného, který veřejnoprávní televizi úspěšně žaloval. Potvrdila to i ČT.

ČT lezla na zahradu. Smazat a odškodnit, řekl soud. Šlo o politiku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Česká televize, ilustrační foto

Veřejnoprávní televize utrpěla prohru v soudní bitvě. ČT se rozhodl žalovat naštvaný občan, kterého štáb pořadu Reportéři ČT natáčel v jeho soukromí zcela bez souhlasu. Záběry byly následně použity ve vysílání.

Poškozený se nehodlal smířit s tím, že může televizní štáb ČT nepovoleně přijít na soukromý pozemek a tam začít natáčet jeho majitele. Následovala žaloba a ve finále vítězství. Městský soud v Praze v odvolacím procesu žalující straně vyhověl a Česká televize musí záběry vymazat a zaplatit odškodné ve výši 50 tisíc korun.

Podrobnosti případu redakci sdělil advokát Jindřich Rajchl, který poškozeného občana u soudu zastupoval. „Publicistický pořad Reportéři ČT přišel bez jakéhokoli předchozího upozornění až na zahradu mého klienta, bez souhlasu a upozornění začal natáčet a vyptával se. Klient ani nevěděl, že je natáčen, protože kameraman stál ve skrytu. Záběry následně ČT odvysílala v rámci pořadu Reportéři ČT, aniž by měla jakýkoli souhlas,“ popisuje Rajchl.

„Jednalo se o kauzu, kdy můj klient rozesílal e-maily, což ani není věc veřejného zájmu. Soud konstatoval, že žádní reportéři za vámi nemohou vstoupit do vašeho soukromého prostoru a bez výzvy, dotazu, upozornění a souhlasu začít natáčet. Vnímám to jako zlomové rozhodnutí,“ míní advokát a předseda strany PRO.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ať to slyší až v Kyjevě, u Zelenského. Stížnost z fronty na velení

11:50 Ať to slyší až v Kyjevě, u Zelenského. Stížnost z fronty na velení

Vasyl Kapustej je student práv na Univerzitě Palackého v Olomouci, který dokázal ve sbírkách pro Ukr…