ČT porušila zákon. Šlo o děti

19. 8. 2019 14:18

Česká televize dle RRTV porušila zákon o rozhlasovém a televizním vysílání. Reportáž Zpráviček na ČT :D podle mínění radních mohla působit nebezpečným návodným dojmem, rozhodla Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.

ČT porušila zákon. Šlo o děti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Česká televize, ilustrační foto
reklama

Česká televize porušila zákon. O tom, že Česká televize ve svém pořadu Zprávičky na stanici ČT :D porušila zákon, rozhodla Rada pro rozhlasové a televizní vysílání na 14. zasedání v současném roce. Zasedání RRTV se konalo 13. srpna. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání je ústředním orgánem, který mimochodem kontroluje, zda televizní a rozhlasová vysílání dodržují platné zákony. Rada je složena ze 13 nezávislých odborníků, kteří jsou voleni Poslaneckou sněmovnou. Právě ČT Déčko porušilo jeden z platných zákonů o provozování rozhlasového a televizního vysílání.

Anketa

Přispěli byste na pořízení Lavičky Václava Havla ve vašem městě nebo vaší obci?

5%
95%
hlasovalo: 13987 lidí

Celá tisková zpráva ze zasedání RRTV k přečtení ZDE

Protizákonný čin se stal 9. května 2019; šlo o pořad Zprávičky na ČT :D, o reportáž z Opavy z akce ke Dnu Země. Na akci byla spousta atrakcí pro děti školního věku jako stánky s líčidly a podobné věci. RRTV se nelíbil fix, který byl na jednom ze stánků, vypadal jako nůž a děti si s ním kreslily po rukách. Právě tento stánek s fixovacím nožem měl u dětí velký úspěch a objevil se v reportáži ve Zprávičkách na ČT :D. Reportáž však narazila u RRTV.  V zápisu Rady napsali: „Rada se seznámila s podaným vysvětlením provozovatele ČESKÁ TELEVIZE, IČ 00027383, sídlem Na hřebenech II 1132/4, Praha 4, PSČ 14700, z jakých důvodů zařadil bez výkladu a dostatečného kontextu do dětského pořadu Zprávičky dne 9. května 2019 od 18:40 hod. na programu ČT :D v reportáži o Dnu Země v Opavě záběry, na kterých dospělá osoba opakovaně přejíždí dítěti velkým kuchyňským nožem přes vnitřní stranu předloktí, na němž zanechává červené čáry,“ upozornila Rada na nebezpečný akt, jenž snad mohl mít špatný vliv na děti.

Anketa

Přispěli byste na pořízení Lavičky Václava Havla ve vašem městě nebo vaší obci?

5%
95%
hlasovalo: 13987 lidí

Zápis RRTV pokračoval: „Rada v rámci své působnosti dané ustanovením § 5 písm. a) a f) a § 59 odst. 1–3 zákona č. 231/2001 Sb., o provozování rozhlasového a televizního vysílání a o změně dalších zákonů (dále jen zákon č. 231/2001 Sb.), v platném znění, upozorňuje provozovatele ČESKÁ TELEVIZE, IČ 00027383, sídlem Na hřebenech II 1132/4, Praha 4, PSČ 14700, na porušení ustanovení § 32 odst. 1 písm. g) zákona č. 231/2001 Sb., kterého se dopustil odvysíláním pořadu Zprávičky dne 9. května 2019 od 18:40 hod. na programu ČT :D, respektive reportáže o Dnu Země v Opavě, která obsahovala záběry, na kterých dospělá osoba opakovaně přejíždí dítěti velkým kuchyňským nožem přes vnitřní stranu předloktí, na němž zanechává červené čáry, kdy z těchto záběrů není zřejmé, že se jedná o demonstraci pokusu s maketou nože a falešnou krví a tyto záběry tak mohou na dětského diváka působit jednak nebezpečným návodným dojmem, kdy jej mohou motivovat k napodobování tohoto chování, a rovněž u něj mohou vyvolat obavy či psychický otřes. Uvedeným jednáním se tak provozovatel dopustil porušení povinnosti nezařazovat v době od 6:00 hodin do 22:00 hodin pořady a upoutávky, které by mohly ohrozit fyzický, psychický nebo mravní vývoj dětí a mladistvých. Rada stanovila lhůtu k nápravě 7 dní ode dne doručení tohoto upozornění.“

Fotogalerie: - Maso je vražda

Pochod za práva zvířat - The Official Animal Right...
Pochod za práva zvířat - The Official Animal Right...
Pochod za práva zvířat - The Official Animal Right...
Pochod za práva zvířat - The Official Animal Right...
Pochod za práva zvířat - The Official Animal Right...
Pochod za práva zvířat - The Official Animal Right...

Dle Rady tedy reportáž Déčka mohla působit jako návod. Dětští diváci tedy mohli vzít opravdový nůž a pokusit se opakovat to, co viděli v televizi, tedy si způsobit vážná zranění až smrt. Tím porušila dle mínění RRTV Česká televize zákon.

Nebylo to však první porušení zákona. Česká televize porušila vysílací zákon již dříve. Rada na svém únorovém zasedání upozornila Českou televizi, že ve vysílání pořadu Zprávičky v reportáži o Palestině porušila zákon. Jednalo se o to, že Zprávičky poskytly, dle rozhodnutí Rady, zjednodušený, jednostranný, značně zavádějící a zkreslený obraz o událostech v Pásmu Gazy. Reportáž ve Zprávičkách informovala o tom, že školáci „na Izraelem okupovaném území Palestiny“ se obávají, že je nebude mít kdo učit, protože USA omezily příspěvek OSN určený pro Palestince. Chybějí tak peníze na výplaty a učebnice v palestinském školství. Školáci a jejich učitelé podle Zpráviček věří tomu, že výpadek alespoň částečně dorovnají evropské země. Kauzou se v loňském roce zabýval i školský výbor PSP, který na návrh tehdějšího předsedy Václava Klause mladšího přijal následující usnesení: „Že veřejnoprávní dětský program České televize Déčko čím dál častěji porušuje politickou neutralitu a zejména vykazuje snahu o politickou indoktrinaci dětí a mládeže, včetně dětí v předškolním věku,“ celé usnesení je možné přečíst ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: tle
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Já můžu říkat, co si myslím, protože nikam nekandiduju...“ Xaver měl u Soukupa „zlou“ myšlenku

20:50 „Já můžu říkat, co si myslím, protože nikam nekandiduju...“ Xaver měl u Soukupa „zlou“ myšlenku

Koronavirus a opatření nařízená vládou – to bylo tématem čtvrtečního pořadu moderátora Jaromíra Souk…