ČT se nemusí omlouvat, řekl soud

16. 9. 2020 17:16

Česká televize se nemusí omlouvat společnosti Agrofert za své dvě reportáže týkající se odvolání ředitele finanční správy. Pražský městský soud ve středu zamítl žalobu, ve které společnost tvrdí, že reportáže ČT poškodily její pověst. Zprávu přinesly Novinky.

ČT se nemusí omlouvat, řekl soud
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova Agrofertu na pražském Chodově
reklama

Anketa

Bojíte se COVIDu-19? (Ptáme se od 16.9.2020)

41%
59%
hlasovalo: 21060 lidí

Žaloba Agrofertu se týkala dvou reportáží vysílaných v pořadu Reportéři ČT. Česká televize měla podle společnosti nepravdivě spojit odvolání ředitele příbramského finančního úřadu právě s Agrofertem, a tím poškodit jeho pověst.

V upoutávce na reportáž měla zaznít slova: „Doměřil daň Agrofertu. Jako ředitel skončil. Dvojí metr finanční správy.“ Podle společnosti tak televize dala zavádějícím a manipulativním způsobem do souvislosti doměření daně společnosti Primagra, a.s., patřící do koncernu Agrofert, s informacemi o tom, že pan Karel Trefný musel skončit na pozici ředitele finančního úřadu v Příbrami.

Soudkyně Monika Vacková však při jednání několikrát uvedla, že si veřejnost spojovala některé kroky státu se společností už dříve. „Akcionář společnosti si přece musí rozmyslet, jestli se stane ministrem financí. Když byl jediný akcionář Agrofertu ministrem financí, nebyl tedy Agrofert a stát propojen? Nemůže si to novinář veřejnoprávní televize dovolit myslet a říct?“ řekla soudkyně při prvním jednání.

V reportážích ČT z 23. září a 7. října loňského roku vystupoval Trefný, jehož úřad dopočítal společnosti Primagra DPH 1,5 milionu korun. Muž byl hned poté přeložen do Prahy, což označil za šikanu, a justice mu poté dala za pravdu. Po vyhraném sporu s finanční správou se vrátil do práce v Příbrami, ale jen jako běžný úředník. Podle právního zástupce ČT byly reportáže korektní.

Andrej Babiš vložil své akcie kvůli zákonu o střetu zájmů do svěřenských fondů v roce 2017. Podle auditu Evropské komise má však nadále zájem na hospodářském úspěchu Agrofertu a vliv na svěřenské fondy. České republice kvůli tomu hrozí, že přijde o unijní dotace v řádu několika stovek milionů korun. Babiš však střet zájmů trvale popírá.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: AZy

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hm. Jak to myslíte? Protažený obličej Tvarůžkové v mimořádném vysílání k ruským agentům

22:11 Hm. Jak to myslíte? Protažený obličej Tvarůžkové v mimořádném vysílání k ruským agentům

Sobotní večer je vysílání ČT 24 kompetně věnováno kauze ruského podílu na výbuchu muničáku ve Vrběti…