Čapí hnízdo? Chovanec, ukazuje server

29.11.2018 13:45

Většina médií věnuje pozornost kauze Čapí hnízdo, ve které je ze spáchání dotačního podvodu obviněn předseda vlády Andrej Babiš (ANO). Server První zprávy s odvoláním na další zdroje tvrdí, že kauza měla být připravena na politickou objednávku. Kdo ji měl objednat? Údajně někdejší ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Kauza Čapí hnízdo prý měla zakrýt jinou, údajně stejně důležitou kauzu – kauzu masokombinát Písek.

Čapí hnízdo? Chovanec, ukazuje server
Foto: Hans Štembera
Popisek: Den s policií se statickými i dynamickými ukázkami pražských policistů na Letenské pláni

Server Prvnízprávy.cz tvrdí, že čtveřice policistů označuje za narafičenou kauzu firmy Čapí hnízdo, ve které je ze spáchání dotačního podvodu obviněn premiér Andrej Babiš (ANO). „Konkrétně jde o tyto policejní vyšetřovatele: kpt. Mgr. Mariana Janouška, kpt. Bc. Pavla Fialu, kpt. Mgr. Martina Procházku, kpt. Mgr. Petra Čupu. Co je spojuje? Čtveřice viní vedení pražské policie, že šlo na ruku někdejšímu ministru vnitra Milanu Chovancovi (ČSSD). Na Chovancovo zadání podle vyšetřovatelů vznikla Babišova aféra. A to jako politikum,“ napsal doslova server. Odvolával se přitom na informací serveru ppmagazín.com.

Server s odvoláním na jmenované policisty tvrdí, že hlavní vyšetřovatel kauzy Čapí hnízdo Pavel Nevtípil načasoval žádost o vydání Andreje Babiše těsně před volby záměrně. „Můžeme čestně prohlásit, že každý případ lze prodlužovat několikrát a státní zástupce nezjistí účelovost prodlužování – tedy jednoduchou skutkovou podstatu. Tam, kde se periodicky opakuje půlroční lhůta, nemůže státní zástupce zjistit právní relevantnost prodlužování,“ tvrdí údajně policisté.

Za správné načasování kauzy se prý Nevtípilovi, a nejen Nevtípilovi, dostalo odměny. Nevtípil měl získat post zástupce vedoucího 3. oddělení OHK–SKPV (odbor hospodářské kriminality). Nevtípilovi měl rozkazy dávat plk. JUDr. Ivan Smékal, kterého prý úkoloval plk. Ing. Luděk Švamberk. I on se podle Mariana Janouška dočkal odměny. Získal post náměstka ředitele Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování.

Čtveřice policejních vyšetřovatelů tvrdí, že Švamberk také dostával příkazy z vyšších míst. Údajně přímo od bývalého policejního prezidenta Tomáše Tuhého a od bývalého ministra vnitra Milana Chovance.  V kauze má být zapleten i státní zástupce JUDr. František Novák z Městského státního zastupitelství v Praze. Sluší se dodat, že čtyři vyšetřovatelé svá tvrzení nepodložili absolutně žádnými důkazy.

Server První zprávy tvrdí, že kauza Čapí hnízdo má zakrýt jinou důležitou kauzu, která je prý ostudou české justice, a to kauzu masokombinátu Písek, která se vleče více než dvacet let.

V případu masokombinátu Písek šlo o směnku na 75 milionů korun, kterou chtěl po jihočeském podnikateli Čestmíru Motejzíkovi proplatit obchodník s pohledávkami Tomáš Linhart. Motejzík se kvůli směnce, kterou označoval za falešnou, ocitl dokonce na nějaký čas ve vězení, kam ho podle serveru dostala policejní mafie. „Po vleklých a letitých soudech rozhodl Nejvyšší soud v dovolání, že masokombinát Písek musí zaplatit směnku + příslušenství, která má dnes již hodnotu 140 mil,“ napsal ke kauze už v červenci 2017 server.

Známý reportér Josef Klíma v jedné z reportáží pořadu Na vlastní oči TV Nova popsal Linharta jako anděla smrti, protože v jeho okolí údajně docházelo k podezřelým úmrtím, a to hned ke čtyřem údajně podezřelým úmrtím osob, které v minulosti s Linhartem obchodovaly.

„Doslova hrůzu vzbuzující soudní proces dokresluje i domněnka samotného majitele masokombinátu Písek Čestmíra Motejzíka, že to byl právě Linhart, kdo nechal zavraždit obchodního ředitele masokombinátu Jiřího Motejzíka, aby si vynutil vyplacení směnky v původní hodnotě 75 mil. Kč, kterou v té době Čestmír Motejzík odmítal uznat,“ pokračoval v popisu příběhu serveru v září 2017.

27. listopadu 2017 mělo v kauze masokombinátu Písek proběhnout soudní jednání, ale Linhart požádal soud o odročení jednání. Server si klade otázku, proč. Podle zdroje obeznámeného s případem, který si však nepřál být jmenován, stojí za žádostí skutečnost, že chce promluvit původní majitel směnky Miroslav Moškvan. Ten se údajně chystá předložit důkazy, podle kterých je právě on majitelem směnky.

„Redakce serveru prvnizpravy.cz se v souvislosti s kauzou masokombinátu Písek snažila během roku opakovaně konfrontovat jak aktéry samotné kauzy, tak státní zastupitele, policisty, vrcholné politiky a v neposlední řadě i nově jmenovaného šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů Radima Dragouna. Je s podivem, že i po zaslání konkrétních složek či policejních spisů, které má redakce k dispozici, nikdo nekomunikuje. A v této souvislosti je potřeba si položit otázku „mediálního humbuku“ hrané a dobře načasované dokumentární detektivky nazvané ‚Babiš junior unesen na Krym‘. Po odvysílání se doslova během několika vteřin ozvala řada vrcholných politiků se ‚závěry‘, aniž by měli v rukou jakýkoli důkaz ohledně tvrzení či duševního stavu syna premiéra Andreje Babiše,“ lze se dočíst na serveru.

Redakce slibuje, že bude celou kauzu i vše, co se kolem ní děje, dál pečlivě sledovat.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

Ing. Jan Bauer byl položen dotaz

Děláte dost?

Nejdříve vás odcituji: „Vláda schválila celou řadu cílených opatření v hodnotě dosahující sté miliardy. Ať už se jedná o jednorázovou podporu rodin, navýšení důchodů v lednu a červnu nebo snížení spotřební daně“. Není ale navýšení důchodů dáno ze zákona? A druhá věc, myslíte, že dočasné snížené spot...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Průšvih v Německu: Zfalšované volby. „Největší ostuda v dějinách.“

11:41 Průšvih v Německu: Zfalšované volby. „Největší ostuda v dějinách.“

Tři čtvrtě roku po volbách v Německu vycházejí na povrch informace o až neuvěřitelném průběhu volebn…